Zmęczenie, spięcia mięśni, stres oraz pogorszenie samopoczucia są czynnikami, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Po ciężkim dniu każdy marzy o chwili relaksu całego organizmu, który pozwoli uspokoić skołatane nerwy, rozluźnić mięśnie oraz poprawić nastrój. Jednym z rozwiązań, które stale zyskuje na popularności, jest sucha sauna fińska. Wizyta w suchej saunie pomoże nie tylko usunąć skutki przewlekłego przemęczenia, ale dodatkowo wpłynie prozdrowotnie na cały organizm. Jakie są zalety suchej sauny? Czy istnieją przeciwwskazania?
Co to jest sucha sauna?
Sucha sauna lub sauna fińska są bardzo chętnie odwiedzanymi miejscami przez dużą część społeczeństwa. Temperatura powietrza osiąga tam bardzo wysoki poziom, który w zależności od potrzeb oscyluje w granicach od 60 do 110 stopni Celsjusza. Dodatkowo, w jej wnętrzu panuje bardzo niski poziom wilgotności, który w przypadku tego rodzaju sauny nie może być większy niż 15 procent.
Wysoką temperaturę w saunie fińskiej utrzymuje się, dzięki specjalnemu, rozpalonemu piecowi, który w czasie trwania sesji podgrzewa kamienie. Dodatkowo, w jej wnętrzu ulokowane są schodkowe, drewniane ławeczki oraz oparcia, które wykorzystywane są z jodły kanadyjskiej lub drzewa cedrowego.
Jak korzystać z sauny suchej? Do sauny fińskiej wchodzi się nago lub po owinięciu ciała ręcznikiem. W jej wnętrzu nie można przebywać dłużej niż 15 minut, a po upływie tego czasu należy opuścić saunę i wziąć prysznic. Za jedną sesję stanową uważa się dwukrotne lub trzykrotne wejścia do jej wnętrza. Po ostatnim wyjściu z kabiny należy dokładnie opłukać ciało oraz zadbać o właściwy poziom nawodnienia ustroju.
Sauna fińska – przeciwwskazania
Sucha sauna fińska jest doskonałym sposobem na niwelowanie różnych kłopotów ze zdrowiem oraz ogólnego zmęczenia. Niemniej jednak istnieje kilka przeciwwskazań, które wykluczają możliwość wejścia danej osoby do kabiny. Należą do nich:
- ciąża i czas menstruacji,
- osoby w wieku ryzyka, czyli dzieci i osoby starsze,
- reumatyzm,
- aktywne przechodzenie ogólnoustrojowej choroby: przeziębienia, grypy, gruźlicy, astmy,
- przewlekłe choroby serca, do których zalicza się: niewydolność krążenia, niewydolność wieńcową, stany po przebytym zawale,
- nieleczone choroby serca oraz nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
- obecność wrzodów oraz guzów w ciele,
- aktywne choroby weneryczne,
- epilepsja i jaskra,
- nowotwory,
- choroby tarczycy.
Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia i możliwości skorzystania z sauny fińskiej powinny być konsultowane z lekarzem.
Zalety sauny parowej
Regularne korzystanie z sauny parowej sprawia, że ustrój człowieka pracuje lepiej, czego efektem jest wzmożone usuwanie toksyn z narządów wewnętrznych oraz krwi. Dodatkowo, wejście do sauny fińskiej jest doskonałym sposobem na ukojenie nerwów po ciężkim dniu. Ciepłe powietrze skutecznie usuwa nagromadzone w mięśniach napięcia, które są efektem ekspozycji organizmu na stres.
Zaletami regularnego korzystania z sauny suchej jest:
- poprawa pracy serca i całego układ krążenia,
- działanie odchudzające, jedna wizyta w saunie to aż 300 spalonych kalorii,
- regulowanie skoków ciśnienia o niewiadomym pochodzeniu,
- wsparcie i poprawa działania naturalnej pracy układu immunologicznego człowieka,
- pozytywny wpływ na skórę i włosy,
- pozytywne działanie na choroby układu mięśniowego i szkieletowego.
Czy sauna fińska ma wady? Sporą wadą sauny suchej jest długa lista przeciwwskazań, które uniemożliwiają korzystania z jej prozdrowotnych właściwości. Niemniej jednak, dla osób zdrowych, korzystanie z jej dobroczynnego działania pozwala nie tylko poprawić pracę organizmu, ale zwiększyć jego wydolność. Sauna sucha jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie tolerują pary wodnej i mokrego powietrza, które wytwarza się w kabinie do sauny mokrej. Aby uzyskać najlepsze efekty korzystania z sauny, warto uczęszczać na sesje minimum raz w tygodniu.
1 komentarz
Niesamowity artykuł – bardzo dużo można z niego wynieść!