Ostroga piętowa jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń powodujących ból stóp i pięt u dorosłych. W Stanach Zjednoczonych na wizyty z tym związane przychodzi około pół miliona osób rocznie. Jakie ćwiczenia na ostrogi piętowe są skuteczne w walce z tym schorzeniem?
Co to jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa to zwyrodnienie kości pięty w kształcie ostrogi, które powoduje zapalenie powięzi podeszwowej. Charakteryzuje się bólem, który na początku zazwyczaj występuje rano. Pierwsze przeciążenia po nocnym odpoczynku mogą wywołać go w części podeszwowej stopy, które przeważnie przechodzą po rozruszaniu mięśni. Mogą powrócić pod koniec dnia, spowodowane ruchem w ciągu dnia.
Wraz z rozwojem zapalenia piekący i palący ból zaczyna występować ciągle, również w stanie spoczynku. Dolegliwość występuje najczęściej między 40. a 60. rokiem życia, u młodszych pacjentów występuje w przypadku biegaczy. Spowodowane jest to mikrourazami powstającymi podczas intensywnych treningów. Paradoksalnie, leczenie tej choroby obejmuje ćwiczenia – ostroga piętowa wymaga umiarkowanej aktywności.
Przyczyny powstawania
Przyczyn powstawania ostrogi piętowej jest wiele, jednak najczęściej są one wieloczynnikowe. Obejmują następujące elementy:
- płaskostopie,
- otyłość,
- ciąża, związana z nią masa ciała i większe obciążenie stóp,
- długotrwałe stanie i chodzenie na twardej powierzchni,
- przeciążenia treningowe – długotrwały, ciężki trening, szczególnie nagłe wydłużenie dystansu,
- zanik poduszki tłuszczowej w okolicy pięty u osób starszych,
- brak pełnego wyprostu w stawie kolanowym – większe obciążenie przedniej części stopy i napięcie rozcięgna podeszwowego,
- ograniczone zgięcie grzbietowe stopy,
- źle dobrane obuwie.
Ostryga piętowa – jakie ćwiczenia?
Do leczenia zaawansowanej choroby stosuje się terapię falą uderzeniową. Jednak istnieją inne sposoby na ostrogę piętową. Ćwiczenia w domu stanowią jeden z nich. Świetnie się sprawdzą w leczeniu osobno oraz razem z terapią. Wykonywanie wymienionych aktywności pozwoli Ci pozbyć się dolegliwości związanych z ostrogą piętową:
- Rozciąganie łydki – pomaga ono w zmniejszeniu bólu spowodowanego ostrogą piętową szczególnie po nocy. Aby wykonać to ćwiczenie, weź sztywny pasek, np. od spodni i zahacz go o przednią część stopy. Następnie ciągnij za niego do momentu uczucia rozciągania łydki i trzymają ją przez około 30-60 sekund. Wykonuj to ćwiczenie 2-3 razy dziennie.
- Rozciąganie mięśni krótkich stopy – połóż bolącą stopę na kolanie. Złap dłonią za palce i ciągnij w górę przez 30-60 sekund. Ćwiczenie zmniejsza dolegliwości oraz stan zapalny rozcięgna podeszwowego.
- Rozciąganie rozcięgna podeszwowego za pomocą piłeczki – na podłodze połóż piłeczkę (tenisową lub podobną), następnie postaw na niej stopę tak, aby piłeczka była na środku. Zacznij naciskać na nią ciężarem ciała aż do uczucia rozciągania rozcięgna podeszwowego. Utrzymuj nacisk przez 30-60 sekund. Pamiętaj jednak, że nie należy naciskać na piłkę bolącym miejscem, ponieważ spowoduje to spotęgowanie objawów i podrażnienie ostrogi piętowej – ćwiczenie należy wykonywać w przemyślany sposób.