Każdy człowiek poci się podczas wysiłku fizycznego lub w trakcie upałów. To zupełnie naturalny proces fizjologiczny. Dzięki poceniu organizm pozbywa się toksyn i ubocznych produktów metabolizmu, a także ochładza. Komfort życia pogarsza się, gdy daje o sobie znać zbytnia potliwość. Na skórze pojawia się wówczas nieadekwatna do sytuacji ilość potu. Szczególnie uciążliwe jest nadmierne pocenie się głowy i twarzy. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się tej dolegliwości?
Nadmierne pocenie się – co oznacza?
Na całej powierzchni skóry człowieka znajdują się gruczoły potowe. Dzielą się one na gruczoły ekrynowe (umiejscowione pod pachami, na czole oraz po wewnętrznej stronie stóp i dłoni) oraz gruczoły apokrynowe (znajdujące się pod pachami, w pachwinach, na brodawkach sutkowych, w okolicach intymnych, czasem na głowie i tułowiu). Pot ekrynowy nie wydziela żadnego zapachu, natomiast apokrynowy oddaje nieprzyjemną woń w wyniku działania bakterii występujących na powierzchni skóry. Nadmierne pocenie pojawia się momencie, gdy gruczoły potowe produkują zbyt duże ilości potu, nieodpowiadające temperaturze otoczenia oraz skali wysiłku fizycznego. Wstydliwy problem może wystąpić w dowolnej części ciała. Codziennego funkcjonowania na pewno nie ułatwia nadmierne pocenie głowy. Przyczyny nadpotliwości niestety bywają zróżnicowane i trudne do szybkiego zdiagnozowania.
Nadmierna potliwość głowy i twarzy – przyczyny
Wzmożone pocenie nie musi oznaczać choroby. Na pewno kojarzysz naturalne czynniki, które podwyższają temperaturę ciała, powodując nadmierną potliwość. Należą do nich: silny stres, spożywanie potraw mocno przyprawionych pieprzem cayenne, chili czy imbirem, intensywne treningi, upalna pogoda, picie dużej ilości kawy, alkoholu i napojów energetycznych. Nadprodukcja potu występuje też w trakcie menopauzy i ciąży oraz może wynikać z uwarunkowań genetycznych. Problem nadmiernego pocenia się głowy i twarzy pojawia się zazwyczaj po raz pierwszy w czasie dojrzewania, a najbardziej dokuczliwy staje się zaś między 20 a 30 rokiem życia. Wzmożone pocenie powoduje, że cera i włosy nie wyglądają zbyt estetycznie, wymagają częstego mycia i przemyślanej pielęgnacji. Nadmierna potliwość może być czasem objawem różnych – mniej lub bardziej groźnych – chorób, takich jak:
- choroby cywilizacyjne: insulinooporność, nadwaga, otyłość, cukrzyca,
- choroby układu sercowo-naczyniowego: nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał serca,
- zaburzenia działania układu nerwowego,
- infekcje,
- nadczynność tarczycy,
- choroba Parkinsona,
- akromegalia,
- niektóre choroby nowotworowe.
Sposoby na nadmierne pocenie się głowy i twarzy
Nadmierna potliwość głowy i twarzy oraz to dolegliwości, z którymi możesz walczyć, wykorzystując zarówno proste sposoby domowe, jak i bardziej zaawansowane metody lekarskie. Co na pocenie się głowy i twarzy pomoże na co dzień? Aby nadpotliwość nie była tak uciążliwa, zmień niektóre nawyki:
- ogranicz używki, picie kawy i spożywanie pikantnych potraw,
- pij wodę i napary ziołowe,
- dbaj o higienę cery i włosów,
- nie nakładaj na twarz grubej warstwy makijażu,
- nie zapominaj o chusteczkach higienicznych, za pomocą których oczyścisz twarz z nadmiaru potu.
Jeśli te sposoby nie przyniosą ulgi, zadbaj o bardziej zaawansowane leczenie, jednak z reguły zależy od konkretnego przypadku. Dlatego też kuracja powinna przebiegać pod okiem specjalisty. W leczeniu nadmiernej potliwości głowy i twarzy może pomóc:
- stosowanie witamin z grupy B i leków uspokajających,
- zabieg jonoforezy wykorzystujący prąd stały o niewielkim natężeniu i substancje czynne,
- wstrzykiwanie toksyny botulinowej.
Iniekcja botoksu należy do bezpiecznych i skutecznych metod leczenia nadpotliwości głowy. Trwający tylko kilkadziesiąt minut zabieg przynosi pacjentowi ulgę na kilka miesięcy. Niestety operacyjne leczenie tego problemu nie jest możliwe.
Nadmierna potliwość nie jest wyłącznie problemem fizycznym. Wzmożone pocenie często prowadzi do pojawienia się trudności natury psychicznej. Może zakłócać funkcjonowanie w społeczeństwie, np. wzmagać lęk przed ludźmi i publicznymi wystąpieniami. Dlatego jeśli zauważysz tę dolegliwość u siebie lub kogoś bliskiego, zareaguj jak najszybciej.
1 komentarz
Artykuł na medal, mnóstwo przydatnych informacji