Strona główna » Na czym polega sterylizacja narzędzi medycznych?

Na czym polega sterylizacja narzędzi medycznych?

przez dev5e2

Sterylność narzędzi medycznych jest niezbędna do tego, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa zarówno pacjentowi, jak i personelowi placówki. Przestrzeganie odpowiednich procedur pozwala zmniejszyć również ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych, a także zapewnia sprawne funkcjonowanie całej placówce. O czym warto pamiętać podczas sterylizacji narzędzi medycznych? Wyjaśniamy!

Sterylizacja narzędzi medycznych poprzedzona myciem i dezynfekcją

Aby sterylizacja narzędzi medycznych mogła przynieść oczekiwane rezultaty, powinna być poprzedzona myciem, a także dezynfekcją. Mycie można przeprowadzić w specjalnej myjni – na przykład ultradźwiękowej. W dalszej kolejności narzędzia dezynfekowane są za pomocą nowoczesnych preparatów lub urządzeń, które pozwalają usunąć z ich powierzchni część drobnoustrojów. O ile dezynfekcję należy przeprowadzać, warto mieć na uwadze, że nie jest ona wystarczająca – musi zostać uzupełniona o sterylizację niskotemperaturową bądź wysokotemperaturową. Tylko zabieg wyjaławiania gwarantuje wyeliminowanie wszystkich drobnoustrojów niezależnie od ich formy.

Sterylizacja niskotemperaturowa a wysokotemperaturowa

Sterylizacja niskotemperaturowa nazywana jest również chemiczną – przeprowadza się ją z wykorzystaniem na przykład ozonu, tlenku etylenu czy formaldehydu. Wszystkie wspomniane substancje to gazy, które wykorzystuje się do sterylizacji narzędzi medycznych przeznaczonych do użytku jednorazowego lub takich, które nie mogą być wyjaławiane za pomocą innych metod. Każda z podanych substancji sprawdzi się w innym przypadku – przykładowo tlenek etylenu znajduje swoje zastosowanie w sterylizacji tworzyw sztucznych, natomiast ozonu nie zastosujemy w przypadku, chociażby lateksu.

Zamiast sterylizacji niskotemperaturowej można przeprowadzić zabieg wyjaławiania z wykorzystaniem podczerwieni, pary wodnej czy gorącego powietrza. W każdym przypadku natomiast należy zachować wszelkie standardy odpowiednie dla danej metody, aby mogła ona przynieść oczekiwane rezultaty.

Jakie akcesoria do sterylizacji znajdziemy na rynku?

Akcesoria do sterylizacji to nieodłączne elementy wyposażenia placówek medycznych oraz salonów kosmetycznych. Wśród nich znajdziemy na przykład wanienki, rękawy czy torebki do sterylizacji, a także testy kontroli, które służą do potwierdzania jej skuteczności. Mogą być biologiczne lub chemiczne, ważne jest jednak, aby przed zakupem sprawdzić, czy wybrany produkt posiada certyfikat potwierdzający zgodność z normami. Wspomniane testy umieszczane są w opakowaniu bądź komorze do sterylizacji.

Sterylizacja narzędzi medycznych – krok po kroku

Użyte narzędzia należy w pierwszej kolejności oczyścić z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. W tym celu warto zastosować wodę destylowaną, która nie wpłynie na właściwości preparatu czyszczącego wykorzystanego do dezynfekcji. Ten etap bardzo często przeprowadza się w specjalnych urządzeniach, które przyspieszają cały proces oraz czynią go wysoce skutecznym. Mowa tu na przykład o różnego rodzaju myjkach. Następnie narzędzia należy przygotować do sterylizacji – zabezpieczyć ich ostre końcówki, a potem umieścić akcesoria w specjalnym opakowaniu. W nim powinien znaleźć się również test kontrolny. Po przeprowadzonej sterylizacji narzędzi medycznych należy je ostudzić, a następnie udokumentować cały proces i zarchiwizować wynik testu.

O czym warto pamiętać podczas sterylizacji niskotemperaturowej i nie tylko?

Niezależnie od tego, czy w danej placówce praktykuje się sterylizację niskotemperaturową, czy też inny jej rodzaj, warto pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą zwiększyć jej skuteczność, a tym samym bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Przed przygotowaniem narzędzi do sterylizacji należy skontrolować, czy nie noszą śladów korozji bądź uszkodzeń mechanicznych. W obu przypadkach dane akcesoria nie nadają się do dalszego użytku. Wyjałowione narzędzia znajdujące się w specjalnych opakowaniach należy chronić przed zamoczeniem, a nawet wilgocią, natomiast pojemniki służące do przenoszenia narzędzi muszą zostać wysterylizowane po każdym transporcie.

Sprawdź również

Zostaw komentarz