Strona główna » Ćwiczenia dla osób starszych leżących – najlepsze propozycje

Ćwiczenia dla osób starszych leżących – najlepsze propozycje

przez dev5e2

Długotrwałe leżenie w łóżku może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia, dlatego osoby starsze, które zostały unieruchomione przez chorobę, powinny regularnie wykonywać czynności aktywizujące. Jednak opiekunowie seniorów nie zawsze mogą liczyć na pomoc wykwalifikowanego fizjoterapeuty, wówczas można samodzielnie przeprowadzić odpowiednie ćwiczenia dla osób leżących. Zatem, jakie aktywności będą najlepsze?

Ćwiczenia dla osób leżących — zapobieganie skutkom bezruchu

Seniorzy często w wyniku różnych schorzeń nie mogą wstać z łóżka, przez co są narażeni na powstawanie odleżyn oraz bolesnych przykurczów. Jeśli jesteś opiekunem takiej osoby, możesz skutecznie zapobiec skutkom bezruchu poprzez regularną zmianę pozycji oraz pilnowanie, aby oparcie w łóżku było często podwyższane. Natomiast ćwiczenia dla chorych leżących należy wykonywać zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty, nie rzadziej niż 3-4 razy w tygodniu. Tym bardziej że czynności aktywizujące nie tylko korzystnie wpłyną na sprawność fizyczną seniora, ale i skutecznie poprawią jego samopoczucie.

Ćwiczenia dla osób leżących — aktywizacja barków, ramion i rąk

Sprawność górnych kończyn jest dla seniorów kluczowa, dlatego w pierwszej kolejności możesz zacząć od rozruszania właśnie tych części ciała. W tym celu przeprowadź ćwiczenia dla osób starszych leżących polegające na unoszeniu ramion na wdechu i opuszczaniu na wydechu. W zależności od kondycji seniora wykonajcie razem odpowiednią ilość powtórzeń.

Kolejną ciekawą propozycją będą krążenia ramion z rękami ułożonymi wygodnie na barkach i ze zgiętymi łokciami. Na koniec można potrenować z seniorem zaciskanie rąk w pięści lub prostowanie palców u dłoni. Co ważne, dzięki stosowaniu proponowanych ćwiczeń dla osób leżących już po kilku dniach powinny pojawić się widoczne rezultaty.

Ćwiczenia dla osób starszych leżących — aktywizacja bioder, kolan i ud

Nogi seniorów długotrwale pozostających w łóżku są szczególnie narażone na negatywne skutki bezruchu, dlatego jako opiekun koniecznie zadbaj o ich prawidłową rehabilitację. Dobre ćwiczenia dla osób starszych leżących muszą nie tylko zadziałać na mięśnie kończyn dolnych, ale także na stawy i biodra. Dlatego szukając efektywnych aktywności, warto postawić na serię unoszeń bioder przy jednoczesnym zaciśnięciu pośladków i zgięciu nóg w kolanach. Popularnym ćwiczeniem jest również przyciąganie kolan do klatki piersiowej.

Dodatkowo można jeszcze wypróbować ściskanie piłki umieszczonej między kolanami. Oczywiście takie ćwiczenia dla osób starszych leżących powinno się wykonywać powoli i z wyczuciem, aby nie przeciążyć organizmu.

Umiejętne wzmacnianie mięśni i stawów to podstawa przyłóżkowej rehabilitacji. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia dla chorych leżących nie powinny ich zanadto zmęczyć. Ponadto podczas aktywności może pojawić się ból lub zniechęcenie, w związku z czym systematycznie motywować podopiecznego do podjęcia wysiłku. Mimo wszystko ćwiczenia dla osób starszych leżących to świetny sposób na konstruktywne spędzenie czasu z seniorem, dlatego warto je wykonywać.

Sprawdź również

Zostaw komentarz