Strona główna » Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Pierwszy raz na siłowni

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Pierwszy raz na siłowni

przez dev5e2

Trening na siłowni jest jedną z najchętniej wybieranych form aktywności. Świetnie sprawi się do kształtowania sylwetki i zachowania dobrej kondycji. Ćwiczenia oporowe przyczyniają się do poprawy gęstości kości, pozwalają na zapobieganie wadom postawy oraz stymulują syntezę białek mięśniowych. Jednakże dla wielu osób pierwszy raz na siłowni jest bardzo kłopotliwy. Szczególnie jeśli nie mają oni zbyt wiele wspólnego z aktywnością fizyczną. Należy jednak pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał. Najważniejsze jest podjęcie działania, a osoby regularnie trenujące na siłowni wiedzą o tym doskonale. Właśnie dlatego prędzej spotkamy się z uprzejmością ze strony osób ćwiczących niż z krytyką.

Pierwszy raz na siłowni, od czego zacząć – najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać

Trening pod okiem trenera personalnego czy ćwiczenia na własną rękę? To jedna z pierwszych decyzji, którą warto podjąć jeszcze przed pójściem na siłownie. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dobry trener pomoże w doborze ćwiczeń oraz wytłumaczy wszystko krok po kroku, ale skorzystanie z jego pomocy często wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku treningu na własną rękę należy wcześniej zaplanować jego przebieg. Nie chodzi od razu o układanie planu treningowego, ale chociaż wybranie kilku ćwiczeń. Wadą tego rozwiązania jest brak opieki kogoś bardziej doświadczonego. Sprawia to, że prawdopodobnie nikt nie będzie korygował popełnianych błędów. Istnieje jednak możliwość, że pomogą w tym inne trenujące osoby z siłowni.

Pierwsze treningi powinny być treningami zapoznawczymi. Z pewnością nie każdy spotkał się wcześniej z tymi wszystkimi maszynami. Nie chodzi oczywiście o to, aby od razu używać każdej z nich. Mimo to na początku warto testować różne ćwiczenia, aby zobaczyć, co robić na siłowni. Osoby zastanawiające się, jak zacząć ćwiczyć na siłowni, powinny najpierw sprawdzić, chociaż te podstawowe ćwiczenia. Alternatywą może być wspomniany już wcześniej trener personalny, który pomoże w kłopotliwych początkach.

Siłownia, od czego zacząć – jak powinien wyglądać trening?

Trening należy rozpocząć od rozgrzewki, która przygotuje organizm do bardziej intensywnego wysiłku. Rozgrzewka powinna się składać z ćwiczeń, które podniosą temperaturę ciała oraz ćwiczeń przygotowujących poszczególne partie mięśni. Na początku można zacząć od kilku minut na bieżni. Potem warto wykonać ćwiczenia rozgrzewające na konkretne stawy. Chodzi o różnego rodzaju krążenia czy wymachy. Pierwsze serie z obciążeniem powinno się wykonać z mniejszym ciężarem. Są to tak zwane serie wstępne. Stosuje się je przede wszystkim przed złożonymi ćwiczeniami, do których zaliczamy przysiady, martwy ciąg czy wyciskanie leżąc. Wykonywanie serii wstępnych przy ćwiczeniach izolowanych, jak chociażby uginanie na biceps, nie jest niezbędne. Dobra rozgrzewka jest pierwszą odpowiedzią na pytanie, jak zacząć trenować na siłowni.

Skoro wiadomo już, co trzeba zrobić na samym początku, to teraz należy zastanowić się, jak zacząć ćwiczyć? Po rozgrzewce możesz przejść do swojego właściwego treningu. Właśnie dlatego warto wcześniej zdecydować, jakie ćwiczenia będziesz wykonywać. Jeśli opracujesz sobie, chociaż zarys planu, to nie będzie większego problemu z tym, jak zacząć siłownie. Po prostu będziesz wykonywać wcześniej wybrane ćwiczenia. Technika może sprawiać problemy początkującym osobom, dlatego warto dobrać ciężar do swoich możliwości. Zła technika wykonywania serii może prowadzić do urazu. Swoje ego należy zostawić w szatni i z pokorą podejść do tych pierwszych kroków. Do opanowania poprawnej techniki potrzebne będzie nieco praktyki. Pomocne mogą być również filmy instruktażowe, które znajdziesz w internecie. Możesz także poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego.

Co należy zabrać na siłownie?

Ludzie zastanawiający się, jak zacząć siłownie, mają również dylemat odnośnie do niezbędnego wyposażenia. Z pewnością potrzebny będzie wygodny strój. Nie ma żadnych wytycznych co do odzieży, ale trochę więcej uwagi warto poświęcić butom. Najlepiej sprawdzą się buty z twardą, płaską podeszwą. Pozwolą one na zachowanie jak najlepszej stabilności podczas wykonywania ćwiczeń. Niekoniecznie musisz od razu kupować buty do podnoszenia ciężarów. Takie obuwie użyteczne bywa przede wszystkim podczas przysiadów czy ćwiczeń z dwuboju olimpijskiego. Nie będą najlepszym wyborem dla osoby początkującej.

Na siłownie powinno się także zabrać ręcznik. Dużo osób kładzie go na ławeczkę czy inne miejsca do siedzenia lub leżenia, aby dbać o higienę otoczenia. Część z nich ma jednak na wyposażeniu płyny do dezynfekcji powierzchni. W poszczególnych miejscach może to wyglądać nieco inaczej. Ręcznik z pewnością przyda się jednak podczas prysznica, który niektórzy biorą na siłowni.

Sprawdź również

1 komentarz

Lena 1 października 2021 - 17:39

Autor zna się na rzeczy – świetnie napisana treść

odpowiedz

Zostaw komentarz