Strona główna » Kurzajka – co to jest, skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

Kurzajka – co to jest, skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

przez dev5e2

Pojawienie się kurzajki zazwyczaj nie jest widokiem szczególnie pożądanym. Charakterystyczne zgrubienie na zdrowej skórze zwiastuje pewne nieprawidłowości, a przede wszystkim – konieczność leczenia. Co to jest kurzajka i jak skutecznie się jej pozbyć?

Co to jest kurzajka?

O problemie występowania kurzajki z pewnością słyszeli wszyscy, nawet najmłodsi. Tego rodzaju problem może przecież dotknąć wiele osób, niezależnie od wieku. Jak można właściwie scharakteryzować ten stan, aby wyjaśnić, co to jest kurzajka?

Kurzajka jest potoczną nazwą szczególnych brodawek, będących zmianami skórnymi spowodowanymi wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Ze względu na ich charakterystyczny wygląd, rozpoznanie tego rodzaju problemu jest stosunkowo łatwe i można poradzić sobie z nim samodzielnie. Brodawka tego typu ma postać narośli, zazwyczaj niewielkiej wielkości. Rozmiary kurzajek wahają się do kilku mm do 2 cm. Od innych brodawek odróżnia je brak bólu, choć ten aspekt uzależniony jest ściśle od miejsca, w jakim pojawiają się kurzajki. Jeśli tego rodzaju brodawki zauważysz na stopach, możesz zacząć odczuwać nieprzyjemny dyskomfort, będący następstwem nacisku kurzajki związanego z chodzeniem. Kurzajki same w sobie nie są więc zmianami bolesnymi, a nieprzyjemne odczucia biorą się z kontaktu skóry w tym obszarze z innymi powierzchniami.

Kurzajka – skąd się bierze?

Problem występowania kurzajek może występować dość często, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak można mu zapobiec. Do opracowania odpowiedniej profilaktyki niezbędna jest wiedza dotycząca tego, skąd właściwie bierze się kurzajka.

Pojawienie się kurzajki jest następstwem kontaktu z wirusem HPV. Wiele osób zastanawia się, czy może dojść do zarażenia jedynie przez dotyk. Warto podkreślić, że zakażenie wirusem jest możliwe jedynie w miejscu, w którym skóra została uszkodzona. Wszelkie zadrapania czy przerwania zdrowej struktury skóry mogą więc przyczyniać się do zarażenia wirusem HPV. Gdzie występuje szczególne zagrożenie zarażeniem tego rodzaju wirusem? Na kontakt z wirusem HPV należy uważać w miejscach takich jak baseny, sauny, a także w placówkach uprawiania aktywności fizycznej, jak siłownie. W miejscach użyteczności publicznej o podwyższonym ryzyku zakażenia warto pamiętać o zwiększonym poziomie ostrożności.

Kurzajka – jak się pozbyć?

Choć zazwyczaj kurzajki nie są bolesne, to ich występowanie nie jest stanem pożądanym. Nie jest tak wyłącznie ze względów estetycznych, ale także praktycznych – kurzajka poddana naciskowi może powodować dyskomfort w codziennym życiu. Z tego powodu wskazane jest jak najszybsze poszukiwanie sposobów na kłopotliwy problem kurzajki. Jak usunąć tego rodzaju brodawkę?

Najpopularniejsze są zdecydowanie preparaty na kurzajki dostępne w aptece. Ich stosowanie jest możliwe w zaciszu domowym. Na bardziej uciążliwe brodawki najlepiej zastosować zabiegi dermatologiczne, takie jak krioterapia, czy łyżeczkowanie. Ich skuteczność jest wyjątkowo pomocna przy kurzajkach opornych na leczenie domowe.

Sprawdź również

1 komentarz

Łucja 20 października 2021 - 13:37

Artykuł na piątkę z plusem!

odpowiedz

Zostaw komentarz