Zaburzenia na tle psychicznym były przez wiele lat bagatelizowane, jednakże w ostatnim czasie przywiązuje się do nich bardzo dużą wagę. Bardzo często dana osoba może zachowywać się zupełnie normalnie, a mimo wszystko jej zdrowie psychiczne nie jest w najlepszym stanie. Osobowość borderline to zaburzenie, które może się świetnie ukrywać, dlatego warto wiedzieć, na czym polega i jakie objawy powinny nas zaniepokoić.
Borderline – co to za zaburzenie?
Osobowość borderline to zaburzenie, które dotyczy przede wszystkim odczuwania własnej osobowości czy też tożsamości. Osoba, która choruje na borderline często odczuwa bezprzyczynową pustkę, jest rozchwiana emocjonalnie, czuje potrzebę ciągłych zmian, które w końcu stają się dla niej destruktywne.
Osobowość borderline – co to i jaki ma wpływ na życie osoby chorej?
Zaburzenia osobowości typu borderline bardzo obniżają jakość życia zarówno chorego, jak i osób mu bliskich. Objawy osobowości borderline mogą prowadzić do szybkiego psucia się relacji z ludźmi, nawet z najbliższymi. Dzieje się tak w szczególności, gdy osoba chora nie podejmuje leczenia, a bliscy nie są świadomi jej zaburzeń psychicznych.
Borderline – przyczyny
Przyczyny zaburzeń osobowości typu borderline nie są całkowicie znane, podobnie jak w przypadku wszystkich innych problemów na tle psychicznym. Specjaliści przyjmują, że powstanie i rozwój borderline zależy przede wszystkim od doświadczeń życiowych danego człowieka. Wiele osób, które chorują na borderline, doświadczyło traumatycznych przeżyć, które pozostawiły piętno na ich psychice. Zaburzenia osobowości tego typu mogą również być uwarunkowane czynnikami genetycznymi czy też nieprawidłowościami w obrębie funkcjonowania mózgu.
Borderline – objawy
Jak rozpoznać borderline? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ choroba może objawiać się odmiennie u różnych osób. Powszechnie przyjmuje się, że najpopularniejsze objawy borderline to:
- niestabilność emocjonalna,
- częste odczuwanie pustki, smutku i gniewu,
- odczuwanie lęku przed porzuceniem,
- problem ze zrozumieniem podstawowych relacji społecznych,
- skłonność do manipulowania i natręctw,
- impulsywność,
- częste wywoływanie sytuacji konfliktowych.
Jak leczyć borderline?
Na początku należy podkreślić, że osoba, która podejrzewa u siebie borderline, powinna od razu reagować. Nie należy bagatelizować problemu, ponieważ rozwój choroby może postępować bardzo szybko. Specjalista dzięki przeprowadzeniu wywiadu będzie w stanie określić, czy dana osoba faktycznie może zmagać się z zaburzeniem tego typu. W przypadku borderline leczenie polega przede wszystkim na terapii psychoterapeutycznej, która zazwyczaj obejmuje również przyjmowanie odpowiednich środków farmakologicznych. W skrajnych przypadkach osobę z zaburzeniem należy umieścić w instytucji zamkniętej – dotyczy to głównie chorych, którzy podejmowali próby samobójcze.
Borderline – jak sobie radzić z tą chorobą?
Zaburzenia psychiczne mogą być bardzo wstydliwe dla osoby, która się z nimi zmaga, jednakże nie należy zamykać się na pomoc ze strony innych. Znalezienie odpowiedniego specjalisty, który wdroży leczenie to tylko jedna kwestia. Warto przede wszystkim rozmawiać z bliskimi, uświadamiać im objawy tego zaburzenia i szukać w nich wsparcia oraz zrozumienia.
Wiele osób zastanawia się, jak żyć z borderline, ponieważ to zaburzenie wpływa na wiele aspektów codziennego funkcjonowania. W przypadku borderline terapia i rozmowy z lekarzem to klucz do nauczenia się, jak nie poddać się temu zaburzeniu. Osoby chore również mogą nawiązywać bliskie relacje i prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Nigdy nie należy dać chorobie wygrać, gdyż jest wiele sposobów na zniwelowanie zarówno przyczyn, jak i objawów.
Jak wyjść z borderline? Podstawą jest świadomość, że z tą choroba mozna nigdy nie wygrać całkowicie, a jedynie nauczyć się z nią żyć i opanować destrukcyjne objawy.