Strona główna » Sposoby na odstresowanie – znajdź patent dla siebie!

Sposoby na odstresowanie – znajdź patent dla siebie!

przez dev5e2

Stres jest obecnie jednym z najczęściej występujących problemów w społeczeństwie. Jego przyczyny są zróżnicowane, a w każdym przypadku jego efekty negatywnie wpływają na komfort życia, codzienne funkcjonowanie, ale też kondycję organizmu. Z tego powodu warto poznać proste i skuteczne sposoby na odstresowanie się i relaks. Zapraszamy dla siebie!

Stres jako poważny problem społeczny

Istnieją liczne sposoby relaks i odstresowanie. Przede wszystkim jednak warto dokładnie poznać czynniki, które wywołują u nas nerwy. Sama świadomość na temat tzw. stresorów (czynników stresujących) może sprawić, że uporanie się z tym zjawiskiem będzie mniej problematyczne. Stres jest obecnie bardzo poważnym problemem społeczeństwa i w dużym stopniu wpływa na to współczesny “pęd życia”, liczne obowiązki czy rodzaj wykonywanej pracy nastawionej przede wszystkim na efektywność.

Sposoby na odstresowanie się

  1. Wyładuj się – stres to silne uczucie, dlatego warto go wyładować, choćby bijąc w worek treningowy czy krzycząc w poduszkę. Warto jednak zadbać o to, żeby w domu 1. Aktywność fizyczna – badania potwierdzają, że podczas wysiłku organizm wydziela endorfiny, nie tylko wpływające na lepsze samopoczucie, ponieważ są też naturalnym środkiem przeciwbólowym. Ruch pozwala też obniżyć poziom odpowiedzialnego za stres kortyzolu.
  2. Krótki wyjazd – jeśli stres jest dla Ciebie przewlekłym zjawiskiem, dobrze może zrobić zmiana otoczenia, chociażby na 2 dni. Najlepiej zdecydować się na miejsce spokojne, na przykład wieś w okolicach lasu. Kontakt z naturą dobrze uspokaja!
  3. Zaplanuj swój dzień – plan dnia pozwala zmniejszyć objawy stresu, zwłaszcza jeśli powstaje on głównie z powodu pracy. Zaplanowanie zadań jest swego rodzaju wizualizacją tych czynności, dzięki czemu łatwiej sobie z nimi poradzić. Nie zapominaj o wyznaczeniu czasu na przerwy.
  4. Aromaterapia – wbrew pozorom zapach może zredukować stres. Możesz dodać np. olejek eteryczny do kąpieli, ale też wykorzystać specjalny kominek czy kupić świeczki zapachowe. Najbardziej relaksujące są olejki z roślin, takich jak lawenda, rumianek, drzewo sandałowe czy pomarańcza.
  5. Ogranicz kofeinę – wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kawy. To smaczny napój, który jednak często jest spożywany w nadmiarze, co sprzyja wydzielaniu się kortyzolu, odpowiadając za poczucie zdenerwowania. Nie musisz od razu rezygnować całkowicie z kawy, ale jeśli przykładowo pijesz 6 filiżanek dziennie, na początek co drugą zamień na zieloną herbatę lub melisę, mających uspokajające właściwości.
  6. Muzyka – wiele osób słucha muzyki, żeby na swój sposób wyciszyć myśli czy lepiej skupić się na wykonywanych czynnościach. Najlepiej puszczać spokojniejsze utwory. Dzięki temu obniżysz poziom kortyzolu. Co więcej, powolne melodia pozwalają zwolnić bicie serca.
  7. Spędzaj czas z ludźmi – po pierwsze spotkania z przyjaciółmi i rodziną sprzyjają “wyżaleniu się”, a dzięki temu łatwiej radzić sobie z emocjami. Po drugie odciągają uwagę od stresujących sytuacji.

Sprawdź również

1 komentarz

Barbara 23 października 2021 - 20:45

Wysokiej klasy treść – autor wiedział co robi

odpowiedz

Zostaw komentarz