Strona główna » Anoreksja – czym się objawia i do czego prowadzi?

Anoreksja – czym się objawia i do czego prowadzi?

przez dev5e2

Niegdyś sądzono, że problem anoreksji dotyczy wyłącznie młodych kobiet, a także nastolatek. Dziś jednak wiadomo, że choroba ta dotyka osoby w każdym wieku i bez względu na płeć. Na czym polega anoreksja oraz jak można ją leczyć?

Anoreksja – co to za choroba?

Na czym polega anoreksja? Jej druga nazwa – jadłowstręt psychiczny, lepiej przybliża naturę problemu, czyli unikanie jedzenia. Osoba chora początkowo ogranicza ilość spożywanych kalorii, jednak w późniejszych stadiach całkowicie rezygnuje z przyjmowania pożywienia. Zastanawiając się nad tą chorobą, należy przede wszystkim skupić się na psychologicznych aspektach anoreksji. Przyczyny leżą w głowie chorego, który zazwyczaj ma bardzo niską samoocenę oraz szuka sposobu na to, aby zostać docenionym przez społeczeństwo, szczególnie przez bliskich. Wydaje mu się, że jeśli schudnie, to poprawi się jego sytuacja rodzinna, społeczna czy zawodowa. Co istotne, anorektyk często pozostaje pod presją innych, dlatego też wpada w sidła choroby. Wydaje mu się, że z lepszą sylwetką łatwiej mu będzie otrzymać awans w pracy, porozumieć się z partnerem bądź czerpać większą satysfakcję z życia. 

Anoreksja – leczenie

Wiadomo już, na czym polega choroba, jednak warto zaczerpnąć informacji odnośnie leczenia anoreksji. Objawy dotykają sfery fizycznej, psychicznej, jak i społecznej, dlatego lekarze biorą pod uwagę wszystkie trzy aspekty. W najtrudniejszych przypadkach konieczne staje się wdrożenie leczenia szpitalnego ze względu na zły stan zdrowia osoby chorej. Wycieńczony dietą organizm zaczyna się buntować – najczęściej anorektyk trafia do szpitala w wyniku omdlenia bądź znacznego pogorszenia się wyników badań. Niemniej jednak w leczeniu bardzo istotną rolę odgrywa psychoterapia. Osoba chora powinna na nią uczęszczać tak długo, jak będzie to konieczne. Często sama terapia trwa nawet kilka lat – to czas, w którym chory uczy się normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Często anorektyk dodatkowo odbywa regularne konsultacje z dietetykiem, bowiem konieczne jest wdrożenie menu pozwalające mu powrócić do zdrowia. 

Anoreksja – skutki

Skutki anoreksji mają wszechstronny charakter – z jednej strony znacznie pogarsza się zdrowie fizyczne chorego, z drugiej zaś cierpi jego psychika, z trzeciej życie zawodowe, rodzinne i społeczne właściwie przestaje istnieć. Nieleczona anoreksja powoduje pogłębienie się problemów, a chory z czasem coraz bardziej zamyka się w sobie. Warto jednak mieć na uwadze, że podjęcie leczenia może mieć miejsce wyłącznie za zgodą anorektyka. Choć w razie potrzeby można leczyć jego zdrowie fizyczne (szczególnie, jeśli trafia do szpitala w ciężkim stanie), o tyle terapia psychologiczna może nie przynieść oczekiwanych efektów, jeśli chory sam nie uzna, że potrzebuje pomocy. Co istotne, istnieje możliwość podjęcia leczenia w ramach NFZ, lecz wielu psychoterapeutów oferuje również pomoc w ramach prywatnej praktyki. Warto mieć na uwadze, że anoreksja może nawracać, dlatego też w razie ponownego wystąpienia jej objawów należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. 

Sprawdź również

Zostaw komentarz