Strona główna » Kettlebell ćwiczenia – opis, jak łączyć?

Kettlebell ćwiczenia – opis, jak łączyć?

przez dev5e2

Jeżeli jednym z Twoich noworocznych postanowień są treningi, które będziesz wykonywać przez cały rok, powinieneś je maksymalnie urozmaicić. Wprowadź do codziennej dawki ruchu ćwiczenia z kettlebellem, a poprawisz swoją gibkość, elastyczność, a nawet możesz pozbyć się bólu pleców! Jak łączyć ćwiczenia z kettlebellem z treningiem domowym? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Jak wybrać odpowiednie z użyciem odważnika kettlebell?

Kettlebell swoim wyglądem i funkcją przypomina hantle. Są jednak dużo łatwiejsze w użyciu, co może mieć spore znaczenie szczególnie w przypadku osób początkujących. Ciekawostka: akcesoria wykorzystywane do ćwiczeń o podobnej budowie były wykorzystywane już w starożytnej Grecji. Dziś kettlebell bardzo często wykorzystywany jest przez sportowców.

Wyróżnia się 5 rodzajów kettlebelli: bitumiczne, kompozytowe, winylowe, żeliwne i żeliwne ogumowane. Dwa ostatnie należą do najpopularniejszych. Żeliwny jest chętnie wybierany ze względu na swoją wytrzymałość — posłuży Ci przez wiele lat. Dodatkowo ogumowany nie zniszczy podłogi. Ćwiczenia z kettlebellem nie należą do najtrudniejszych, dlatego mogą je uprawiać nawet początkujący.

Jeśli wybierzesz odpowiednie ćwiczenia dopasowane do Twojej kondycji, to przyniosą one większe efekty. Czajniczki, bo tak zdrobniale nazywane są te odważniki, wybierz, zwracając szczególną uwagę na ciężar. Powinien być dopasowany do Ciebie indywidualnie. Rączka nie może być zbyt mała — musisz ją pewnie łapać obydwoma rękoma. Ponadto jej powierzchnia nie może być zbyt szorstka, ponieważ wtedy może zranić Twoje dłonie. Należy unikać ogumowanego drążka.

Ćwiczenia z kettlebellem — opis

Jak zaplanować trening z kettlebellem? Ćwiczenia dla mężczyzn niewiele różnią się od tych dla kobiet, więc zarówno jedna, jak i druga płeć może korzystać z tego samego zestawu. Ewentualne rozgraniczenie polega na dobrze dobranej wadze odważnika. Ćwiczenia pomagają w ustabilizowaniu sylwetki, zwiększają mobilność i pozwalają szybciej zrzucić zbędne kilogramy.

Jak łączyć standardowe ćwiczenia z kettlebellem? Jeżeli już w domu wykonujesz jakiś podstawowy trening, czajniczki możesz wpleść w dogodnym dla Ciebie momencie. Nie ma jednego, jasnego przepisu, jednak ze względu na swoją lekkość i łatwość w wykonywaniu, zaleca się pozostawienie tego rodzaju ćwiczeń na koniec treningu — tuż przed rozciąganiem.

Pierwszym, podstawowym ćwiczeniem z kettlebellem jest martwy ciąg. Stań w rozkroku, zadbaj o proste kolana i schyl się po odważnik. Unieś go powoli w górę do momentu rozprostowania rąk. Powtórz schemat kilka razy. Kolejne ćwiczenie, które poprawi Twoją gibkość i elastyczność nosi nazwę swing. Stań w rozkroku, złap kulę obiema rękami i rób wymachy — prowadź kettlebell pomiędzy nogami, a potem do góry. To, na jaką wysokość poprowadzisz odważnik, zależy tylko od Ciebie, choć na początek spróbuj zrobić to delikatnie, natomiast z biegiem czasu modyfikuj trening.

Dwa powyższe ćwiczenia są przeznaczone do treningu całego ciała, ale oczywiście jest ich więcej. Każde rozwija inną partię mięśniową, więc powinieneś dobierać je indywidualnie do miejsca, które chcesz ćwiczyć. Kettlebell to idealne urozmaicenie do codziennych, domowych treningów.

Sprawdź również

1 komentarz

Paweł 23 stycznia 2022 - 21:04

Inteligencję i poziom autora widać od razu – świetna treść!

odpowiedz

Zostaw komentarz