Otyłość to nie defekt kosmetyczny, tylko choroba cywilizacyjna dotykająca coraz więcej osób z tzw. krajów rozwiniętych. Przejawia się nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej, a powodowana jest głównie przez utrwalane nierzadko od dzieciństwa złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Pandemia koronawirusa, liczne obostrzenia oraz zmiana kultury pracy poprzez wprowadzenie modelu hybrydowego lub zdalnego dodatkowo pozbawiła ludzi codziennego ruchu, jakim było np. pokonanie drogi do i z firmy, wyjście do kina czy na spacer. Efekt w postaci zwiększenia liczby osób cierpiących na nadwagę oraz otyłość widoczny był i nadal jest gołym okiem.
W jaki sposób zredukować wagę?
Aby zredukować wagę, teoretycznie wystarczy utrzymać ujemny bilans kaloryczny, czyli więcej energii spalać, niż przyjmować wraz z jedzeniem. W praktyce nie jest to takie proste. Posiłki powinny rzeczywiście zawierać mniej kalorii od wartości dziennego zapotrzebowania, jednak musi to być pokarm wartościowy. Głodówka czy drastyczne ograniczenie jedzenia może w perspektywie doprowadzić do niesatysfakcjonującego efektu. Warto skorzystać z porady dietetyka, który podpowie co, jak dużo i jak często jeść, aby nie czuć osłabienia, a waga systematycznie spadała. Jednak nawet najlepsza dieta musi być uzupełniona o ruch.
Ćwiczenia dla osób otyłych
Jakie ćwiczenia dla otyłych staną się sprzymierzeńcami w walce o szczupłą sylwetkę? Badania prowadzone przez japońskich naukowców wykazały, że dla skutecznej redukcji wagi najlepszy jest regularny ruch o niewielkiej lub umiarkowanej intensywności. Nie trzeba zatem spędzać połowy dnia na siłowni – wystarczy regularny, codzienny, początkowo kilkunastominutowy marszobieg lub trucht. Taka forma aktywności sprawia, że organizm wykorzystuje energię zmagazynowaną w tkance tłuszczowej, systematycznie ją redukując.
Aby utrzymać motywację do regularnego ruchu, warto dołączyć lub stworzyć grupę osób do wspólnego, niespiesznego pokonywania kilometrów i gubienia wagi. Można również skorzystać z opieki trenera bądź instruktora, który ułoży odpowiedni plan treningowy dla otyłych oraz będzie rozliczał z jego wykonania. Warto wyznaczyć sobie codzienny cel do wykonania, np. 10 tysięcy kroków marszem lub truchtem czy wejście po schodach na 5. piętro. Na początku cele nie muszą być ambitne – chodzi główne o wyrobienie zdrowego nawyku ruchu. Stopniowo owe wartości można zwiększać.
NEAT – spontaniczna aktywność fizyczna nie związana z treningiem.
Poza zadaniami wyznaczonymi przez trenera czy grupowym treningiem NEAT to kolejna „cegiełka” budująca sukces w postaci redukcji wagi. Badania wykazały, że drobne aktywności niezwiązane z zaplanowanymi ćwiczeniami również mają duże znaczenie w zwalczaniu otyłości. Dlatego warto pójść na zakupy spacerem, zamiast zamówić je z dowozem. Wracając z domu do pracy, można wysiąść przystanek wcześniej i zrobić niewielki spacer. A zamiast wjechać na wyższe piętra windą, warto skorzystać ze schodów. Zatem jakie ćwiczenia dla osób otyłych będą zatem najlepsze? Regularne, ale o niskiej lub umiarkowanej intensywności.