Strona główna » Na czym polega slow jogging i jakie daje efekty?

Na czym polega slow jogging i jakie daje efekty?

przez dev5e2

Bieganie jest bardzo popularnym sportem, który nie wymaga specjalnego sprzętu i można go uprawiać praktycznie wszędzie i o każdej porze. Właśnie z tych względów często wybierany jest jako skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednak mimo wszystko standardowy jogging nie będzie odpowiednim rozwiązaniem dla każdego – czy to ze względu na wiek, czy stan fizyczny lub brak kondycji. Masz problem z kolanami i chcesz zacząć bieganie, ale zbyt szybko się męczysz? Slow jogging – oto propozycja dla Ciebie!

Co to jest slow jogging?

Slow jogging oznacza nic innego jak po prostu wolne bieganie. Może być to nawet truchtanie w tempie, w którym inni spacerują. Technika slow jogging została opracowana przez japońskiego profesora Hiroaki Tanaka, który twierdzi, że najlepszym sposobem na aktywność fizyczną jest uprawianie go codziennie od 30 do 60 minut, ale w stopniu „niko niko”, czyli takim, który pozwoli na uśmiechanie się i nie będzie wyczerpujący.

Jak biegać w technice slow jogging?

Ważnym wyznacznikiem tego, czy uprawia się slow jogging, jest właśnie tempo biegu. Musi być ono bardzo indywidualne i odpowiednie dla konkretnej osoby. Gdy chcesz spróbować slow joggingu, musisz truchtać w takim tempie, które pozwala Ci na swobodny oddech oraz rozmowę. Średnio każdy bieg poniżej 6 kilometrów na godzinę można klasyfikować jako slow jogging.

Slow jogging wydaje się być prosty i prawda jest taka, że może być przeznaczony dla każdego. Jak zacząć slow jogging? Nic trudnego! Poczekaj na ładny dzień, gdy temperatura nie będzie ani za wysoka, ani za niska i wyjdź na dwór w sportowym stroju, który nie krępuje ruchów. Najlepiej wybierz się do parku lub lasu i zacznij po prostu truchtać! Nawet jeżeli na początku może być Ci trudno, nie zniechęcaj się i w miarę możliwości poświęcaj na to kilkanaście do kilkudziesięciu minut dziennie. Tempo slow joggingu można w miarę upływu czas zwiększać, ponieważ kondycja i wydolność będzie lepsza i organizm będzie w stanie znieść więcej.

Jakie daje efekty slow jogging?

Najważniejsze są oczywiście efekty! Na początku poczujesz te psychiczne, ponieważ bieganie wytwarza w mózgu bardzo dużo endorfin, które sprawiają, że staniesz się bardziej pogodny. A może uprawiasz slow jogging, aby schudnąć? Nie zawiedziesz się na pewno, ponieważ ta technika biegania daje mimo swojego wolnego tempa duże efekty, ponieważ angażuje wiele więcej mięśni niż zwykły spacer oraz tyle samo, co dużo szybszy bieg. Zmiana wyglądu sylwetki oraz ubytek wagi jest więc gwarantowanym efektem slow joggingu!

Jeżeli wiesz już, jakie efekty daje ta technika, możesz się zastanawiać, kiedy efekty slow joggingu zaczną być widoczne. Tutaj musisz przede wszystkim pamiętać, że tylko 20% efektów zmiany sylwetki i stylu życia pochodzi z treningów, a aż 80% stanowi zdrowe odżywianie. Jeżeli ograniczysz słone i słodkie przekąski, słodkie napoje i niezdrowe jedzenie typu fast food, efekty będą widoczne już po kilku tygodniach regularnych treningów. Zmiany najlepiej sprawdzać poprzez pomiary i kontrolne zdjęcia, ponieważ waga nie jest jedynym wyznacznikiem poprawy wyglądu i należy się nią sugerować jedynie w niewielkim stopniu. 

 

Sprawdź również

Zostaw komentarz