Strona główna » Joga a odchudzanie – czy dzięki jodze można schudnąć?

Joga a odchudzanie – czy dzięki jodze można schudnąć?

przez dev5e2

Im bardziej zagłębiamy się w kwestie związane z odchudzaniem w tym: czytamy poradniki, czasopisma, chodzimy do gabinetów specjalizujących się w odchudzaniu i im bardziej nie jesteśmy zadowoleni z efektów naszych działań – tym częściej zaczynamy sięgać po mniej oczywiste metody. A co jeżeli to właśnie joga jest remedium na problemy z nadwagą? Należy zdać sobie sprawę, że współczesna joga wywodzi się z wielu różnych stylów o różnorodnych intencjach i bez wątpienia jako jedna z wielu form ruchu pozwala na pracę nad ciałem.

Joga a odchudzanie – czy to działa?

W temacie “joga a odchudzanie” opinie ćwiczących są różne, wszystko zależy od samej osoby, która chce tego spróbować. Jeżeli wyjdziemy z założenia, że mamy w sobie potencjał, który jeśli zostanie dobrze wykorzystany, pozwoli na utrzymania ciała przez długi czas w dobrej kondycji bez operacji plastycznych, botoksu czy stosowaniu różnych dodatkowych urządzeń wspierających odchudzanie, to mamy do wyboru bogatą ofertę możliwości, jakie daje nam joga.

Joga na odchudzanie dla początkujących – zacznij od zaraz

Tak naprawdę nie trzeba wcale dużo, aby rozpocząć praktykę jogi. Weź koc lub specjalną matę. Ubierz się w wygodny strój. Oczywiście przez 2–3 godziny przed sesją nie jedz, ponieważ będzie to dla Ciebie dyskomfort podczas ćwiczeń. Niektórzy lubią mieć przy sobie wodę do picia i malutkimi łyczkami uzupełniać płyny – ale to nie jest wymóg.

Ćwiczenia – joga na odchudzanie

Wszystkie formy ćwiczeń w jodze na odchudzanie mają dwie wspólne cechy. Najpierw musimy wywrzeć nacisk na tkanki, a następnie pozwolić im odpocząć. Technicznie nacisk, który na nie kładziemy, to inaczej obciążanie, co oznacza, że samo obciążanie jest naciskiem, podczas gdy rozciąganie będzie skutkiem obciążenia. Pamiętaj, nie wymuszaj na sobie idealnych pozycji, to Ty jesteś najważniejsza tu i teraz, gdyż robisz to tylko dla siebie. Zestaw ćwiczeń zależy od Ciebie, pamiętaj jednak o lekkiej rozgrzewce, zanim zaczniesz sesję. W internecie dostępne są plany ułatwiające trenowanie jogi dla początkujących.

Shavasana – nie zapominaj o niej! 

Shavasana to czas przeznaczony dla Twojego ciała na odpoczynek – w tym ostatnim punkcie praktyki powodujesz, że staje się ono silniejsze i zdrowsze. Nie jest niczym dziwnym, że podczas Shavasany można łatwo zasnąć. To właśnie ten etap pozwoli Ci wyzwolić w swoim ciele wszystko to, co przepracowałaś podczas całej praktyki.

Gdzie ćwiczyć jogę na odchudzanie?

Wszędzie tam, gdzie masz ochotę, może to być miejsce pod chmurką albo w zaciszu domu, pod ulubionym drzewem w ogrodzie, jednym słowem gdziekolwiek chcesz i czujesz się dobrze. Jeśli ćwiczysz jogę w domu, poproś wszystkich domowników, aby dali Ci trochę wolnej przestrzeni, wycisz wszelkie zbędne urządzenia, aby nie przeszkadzały podczas sesji.

Czy dzięki jodze można schudnąć? Czy to działa? Odpowiedź jest prosta – musisz sprawdzić to sama. Wszyscy mamy nawykowe recepty na życie, o których często nie myślimy. Mogą być one nabyte jeszcze w dzieciństwie. Ale należy być otwartym na wszystko to, co dobre, nawet jeśli jeszcze tego nie znamy. Miliony praktykujących jogę na świecie osób nie mogą się mylić.

Sprawdź również

Zostaw komentarz