Strona główna » Jaki trening na basenie?

Jaki trening na basenie?

przez dev5e2

Bez względu na to, co zmotywowało Cię do treningów na basenie, był to zdecydowanie dobry wybór. Pływanie szczególnie rekomendowane jest w przypadku rekonwalescencji, chęci powrotu do zdrowia, a także jest to forma rozrywki lub nawet pasja. Pływanie angażuje wszystkie mięśnie ciała, odciąża stawy, wspomaga układ oddechowy i układ krążenia, a także pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną oraz na prawidłową postawę ciała, wspiera utratę wagi przy jednoczesnym zachowaniu gibkości i sprężystości ciała.

Trening na basenie dla początkujących

Osoby rozpoczynające trening na basenie powinny przygotować czepek, strój kąpielowy i okulary. Nie powinny rozpraszać się nadmiarem gadżetów, piłek czy innych akcesoriów wodnych. Priorytetem jest skoncentrowanie się na technice pływania, aby zredukować ryzyko przedwczesnego zmęczenia się i utraty sił. Przy opracowywaniu techniki uczy się również na własnych błędach i wyciąga wnioski, aby ich nie powtórzyć oraz wypracować wygodny dla siebie sposób pływania. Warto jest skorzystać z pomocy.

Pierwszy trening na basenie

Przykładowy trening na basenie najlepiej wykonać pod okiem trenera. Pamiętaj, że pierwsze treningi powinny rozpocząć się rozgrzewką. Na początku rozruszaj ramiona poza wodą. Rozgrzewka ramion przy oraz jednoczesna stymulacja krążenia są kluczowe. Po wejściu do wody wykonaj na zmianę wymachy nogami oraz podskoki. Możesz też wykonać okrągłe ruchy biodrami. W ramach rozgrzewki wykonuje się również pajacyki, podskoki, wymachy, marsz i bieganie w wodzie. Po rozgrzewce rozpocznij trening zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Jeżeli nie umiesz jeszcze pływać, posiłkuj się deską, która ułatwi Ci płynięcie i będzie stanowić dla Ciebie podporę i ochronę. Przepłyń długość basenu, trzymając się deski i pracując nogami, po czym odpocznij na jego końcu przez około 30 sekund. Wróć na początek basenu, krocząc przez wodę. W przypadku zbyt dużej głębokości skorzystaj z paska wodnego. Ćwiczenie możesz powtarzać przez około 15-20 minut. Zadając sobie pytanie, jaki trening na basenie będzie dla Ciebie odpowiedni, musisz uświadomić sobie, w jakiej kondycji jesteś i w jakim celu znalazłeś się na basenie. Dzięki temu ułatwisz sobie dobór adekwatnego do Twojej kondycji treningu.

Inny rodzaj treningu jest realizowany przez osoby odchudzające się, a jeszcze inny przez osoby powracające do zdrowia, będące w trakcie rekonwalescencji. Ćwiczenia na basenie dla osób w pełni sprawnych, cieszących się bardzo dobrą kondycją, będą bardziej intensywne i zaawansowane. Bez względu jednak na cel treningów, racjonalnie rozkładaj siły, unikaj wyczerpujących ćwiczeń w trakcie rozgrzewki, przez które wcześniej utracisz siły i chęć do pływania. Skup się na dokładnych, precyzyjnych ruchach i pilnuj oddechu. Pamiętaj, że stabilne oddychanie, dostosowane do rytmu pływania, to podstawa do wypracowania indywidualnej techniki. Nie rozpraszaj się obecnością innych, jesteś tu, aby nauczyć się pływać i na tym się skup. Pamiętaj, że wody nie należy się bać, ale ją szanować i poznać. Jako pływak opanujesz nie tylko technikę pływania, ale również umiejętność zachowania się w wodzie.

Sprawdź również

1 komentarz

Anastazja 22 stycznia 2022 - 22:04

Bardzo wysokiej jakości artykuł

odpowiedz

Zostaw komentarz