Strona główna » Jak rozciągnąć mięśnie nóg?

Jak rozciągnąć mięśnie nóg?

przez dev5e2

Rozciąganie mięśni nóg to niezbędny element po ćwiczeniach. Oczywiście można je wykonywać także osobno, co pozwala wzmocnić mięśnie i zniwelować ryzyko urazów lub kontuzji. Czym cechuje się rozciąganie po treningu? O czym pamiętać w tym przypadku? Na jakie ćwiczenia na rozciąganie nóg postawić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Rozciąganie mięśni nóg

Stretching nóg jest ważny dlatego, że pozwala zapobiegać przykurczom mięśni i zmniejsza ryzyko kontuzji. Należy dokładnie wykonywać rozciąganie, ponieważ wpływa to na uelastycznienie ścięgien i wzmocnienie więzadeł. To ważna kwestia nie tylko dla osób ćwiczących na co dzień. Elementy układu kostnego są szczególnie narażone na urazy, co warto mieć na uwadze. Na szczęście z pomocą przychodzi rozciąganie nóg, które wykonywać można nawet codziennie. Należy pamiętać o tym, że to istotny aspekt dla osób uprawiających siłowe sporty. Taki trening ogranicza zakres ruchu i powoduje zesztywnienie mięśni. Jeśli zaniecha się stretchingu, z pewnością wystąpią dolegliwości bólowe.

Rozciąganie po treningu – zalety

Osoby prowadzące stresujący tryb życia często skarżą się na napięcie mięśniowe. W takim wypadku przyda się rozciąganie mięśni nóg, które zredukuje napięcie i rozluźni stawy. Jeśli nie stosuje się rozciągających ćwiczeń, to stawy szybciej się zużywają. To z kolei sprawia, że traci się pełną sprawność ruchową i cierpi na zwyrodnienia. Rozciąganie po treningu ma za zadanie zapobiegać kontuzjom mięśni ud, tj. mięśni półbłoniastych, mięśni dwugłowych uda oraz mięśni łydek. Zazwyczaj te czynności wykonuje się po właściwych ćwiczeniach. Rozciąganie należy więc wykonywać starannie i powoli. Mięśnie nóg trzeba rozciągać do momentu, aż opór staje się odczuwalny.

Ćwiczenia na rozciąganie nóg

Najbardziej znanymi ćwiczeniami w tym wypadku są:

  • Przyciąganie nogi – w pozycji stojącej unosimy jedną nogę do pupy. Te czynności powtarza się też na drugiej nodze.
  • Skłony do przodu – przyjąć należy siedzącą pozycję na macie do ćwiczeń. Nogi układamy równolegle do siebie i pochylamy tułów w kierunku stóp, wyciągając jednocześnie ręce przed siebie.
  • Wykroki w przód – doskonale rozciągają napięte mięśnie ud.
  • Rozciąganie łydki z gumą – gumę zaczepiamy na jednej ze stóp. Przyciągamy krańce gumy do siebie, zachowując wyprostowane plecy. Konieczne jest wytrzymanie ok. pół minuty. Następnie wykonuje się to ćwiczenie z udziałem drugiej nogi.
  • Rozciąganie mięśni Achillesa – wyjściową pozycją jest pozycja siedząca. Ręce pozostają wyprostowane w łokciach i są opuszczone wzdłuż ciała. Kolejny krok to uniesienie rąk wysoko, wznosząc pięty i stając na palcach stóp. Ćwiczenie powtarzamy nawet do 10 razy.

Mięśnie nóg wymagają szczególnego traktowania, gdyż są one narażone na urazy i kontuzje w trakcie intensywnych ćwiczeń. Nie można zapominać o stretchingu tych partii ciała, ponieważ pozwala to sprawnie zniwelować ból i zmniejszyć ryzyko kontuzji w przyszłych ćwiczeniach. O rozciąganiu powinni pamiętać wszyscy, nie tylko sportowcy. Ćwiczenia tego typu można wykonywać każdego dnia, co pozwala znacznie zmniejszyć napięcie mięśniowe i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Sprawdź również

1 komentarz

Miłosz 24 stycznia 2022 - 13:35

Widać ogromną wiedzę i umiejętności pisarskie autora

odpowiedz

Zostaw komentarz