Strona główna » Siemie lnianie na czczo czy wieczorem – kiedy pić?

Siemie lnianie na czczo czy wieczorem – kiedy pić?

przez dev5e2

Regularne picie siemienia lnianego zalecane jest osobom, które borykają się z problemem zaparć. Choć może ono stanowić dodatek do dań, to najlepsze efekty przynosi picie zawiesiny przygotowanej właśnie z siemienia lnianego. Pozostaje jednak pytanie, kiedy właściwie należy ją wypijać – rano, będąc na czczo, czy może wieczorem, przed spaniem?

Dobroczynne siemię lniane

Siemię lniane wygląda bardzo niepozornie – są to bowiem niewielkie, brązowe ziarna. W rzeczywistości siemię lniane można spożywać na wiele sposobów, a wszystko zależy od jego rodzaju. Całe ziarna można gotować lub dodawać do posiłków. Należy jednak pamiętać o tym, że siemię lniane jest najlepiej przyswajane z dużą ilością wody, zatem lekarze zalecają, aby w miarę możliwości wypijać je, a nie dodawać do posiłków całe ziarna. Natomiast zmielonego siemienia lnianego nie powinno się gotować, gdyż traci ono swoje właściwości. Najlepiej przyrządzić zawiesinę za pomocą letniej, przegotowanej wody. Dlaczego warto regularnie wypijać siemię lniane? Z jednej strony zawiera ono sporo kwasów Omega-3, których brakuje w naszej diecie. Z drugiej zaś dostarcza ono organizmowi duże dawki błonnika pokarmowego, przez co często sięgają po nie osoby borykające się z problemem zaparć. Siemię lniane oczyszcza jelita, przez co ułatwia wypróżnianie. Wiele osób zastanawia się, jednak kiedy pić siemię lniane – rano czy wieczorem?

Kiedy pić siemię lniane?

Wiele osób preferuje picie siemienia lnianego na czczo, jeszcze przed śniadaniem. Jest to częsta praktyka osób, które o poranku mają nieco więcej czasu dla siebie. Inaczej jest w przypadku tych, którzy tego czasu zbyt wiele nie mają – oni często wypijają siemię lniane na noc. W praktyce pora dnia nie ma większego znaczenia, bowiem organizm zarówno rano, jak i wieczorem doskonale przyswaja substancje odżywcze, które znajdują się w siemieniu lnianym. Efekty przyjmowania siemienia lnianego są więc takie same bez względu na to, czy wypijane jest ono rano, czy wieczorem. Warto więc zwrócić uwagę na swoje własne preferencje – siemię lniane można zalać wodą na noc i o poranku wypić przygotowany w ten sposób napar. Z drugiej strony równie dobrze ziarna można zalać wodą rano i delektować się siemieniem lnianym wieczorem. Nie ulega wątpliwości, że warto wprowadzić siemię lniane go swojej diety.

Ważniejsza od pory przyjmowania siemienia lnianego jest jednak jego jakość. W sklepach dostępne są różnego rodzaju ziarna, lecz należy nabywać takie, które pozbawione są dodatkowych związków chemicznych. Warto również zwrócić uwagę na sposób przechowywania siemienia lnianego. W rzeczywistości można przechowywać go w domu długo, bo nawet 10 miesięcy i nie straci ono swoich właściwości. Z drugiej jednak strony należy zadbać o to, aby ziarna znajdowały się w szczelnym (najlepiej hermetycznym) opakowaniu, w zaciemnionym miejscu. Nie mogą one być przechowywane w nasłonecznionych miejscach, gdyż istnieje ryzyko, że stracą swoje cenne właściwości. Siemię lniane powinno się pić każdego dnia, rozpoczynając od małych dawek (na przykład pół łyżeczki ziaren).

Sprawdź również

1 komentarz

Weronika 25 stycznia 2022 - 07:25

Bardzo przyjemnie się czytało, świetnie napisane

odpowiedz

Zostaw komentarz