Strona główna » Trening AMRAP na czym polega?

Trening AMRAP na czym polega?

przez dev5e2

Okazuje się, że nawet brak czasu nie jest wymówką od ćwiczeń. Z pomocą przychodzi trening AMRAP, który trwa zaledwie kilka minut. Dzięki niemu można zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej i zadbać o dobre samopoczucie. Czym cechuje się crossfit AMRAP? Na czym polega? Skąd wynika jego popularność? Czy warto z niego skorzystać?

AMRAP na czym polega?

AMRAP to skrót od słów As Many Rounds As Possible. Oznacza tak wiele rund, ile jesteśmy w stanie wykonać w danym czasie. Runda obejmuje zestaw ćwiczeń w danej kolejności, np. 10 przysiadów, 15 pompek, 20 brzuszków. Pojęcie jest często łączone ze słowem crossfit AMRAP. Przede wszystkim trening obejmuje zestawy ćwiczeń w ramach programu crossfit. To ruch idealny dla osób, które preferują intensywne i szybkie ćwiczenia. Dzięki temu nie musimy martwić się wygenerowaniem godziny na sport, gdyż AMRAP zajmuje kilka minut.

Trening AMRAP

Trening AMRAP zakłada wykonywanie danych ćwiczeń w określonym z góry czasie. Ponadto, w tym wypadku odpoczywamy jedynie wtedy, gdy jest to konieczne. Jakie zalety ma sport tego typu? Przede wszystkim warto docenić:

  • Spalanie tkanki tłuszczowej – w tym wypadku króluje trening HIIT. Oczywiście AMRAP także pozwala szybko pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Ciało wznosi się na wyższe poziomy aktywności, używając wszystkich pokładów energii.
  • Krótki czas ćwiczeń – czas potrzebny do zrobienia treningu nie jest długi, dlatego można dostosować go do wolnej od obowiązków chwili. W takim przypadku nie powinniśmy oczekiwać większej siły i wytrzymałości. Plusem jest jednak spalenie sporej liczby kalorii.
  • Szybko zauważalne postępy – wykonanie każdego kolejnego powtórzenia w treningu AMRAP oznacza postępy. Wyniki można zapisywać i porównywać je co jakiś czas.
  • Wzmocnienie siły mięśni – ogromną zaletą jest praca nad wytrzymałością mięśni i sercowo-naczyniową. Zaoszczędzimy czas i dostosujemy trening do swoich oczekiwań. W typowych treningowych planach ćwiczenia na wzmocnienie mięśni są zazwyczaj oddzielne, a tutaj zyskujemy możliwość spalenia tłuszczu i wzmocnienia ciała.

Wszystkie te zalety wpływają na sporą popularność treningu AMRAP. Nie dziwi zatem fakt, że osoby zabiegane i z deficytem czasu chętnie sięgają po takie zestawy ćwiczeń. To dobra opcja, jaka pozwala dodać energii i spalić sporo kalorii, co jest ważne dla osób odchudzających się.

AMRAP – przykładowy zestaw ćwiczeń

W ramach 7 ćwiczeń treningu AMRAP skorzystać można z następujących rozwiązań – 30 skoków na skakance, 15 przysiadów, 10 martwych ciągów. W kolejnym dniu ćwiczenia powinny być zmodyfikowane zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i preferencjami. Naszym celem w tym wypadku jest wykonanie jak najwięcej liczby rund w trakcie siedmiu minut. Nie należy zmieniać kolejności ćwiczeń i odpoczywać zbyt często (tylko, gdy jest to konieczne). Pamiętajmy o tym, że przed treningiem konieczna jest rozgrzewka, a po treningu trzeba wykonać rozciąganie. AMRAP jest znany i ceniony na całym świecie wśród sportowców i osób aktywnych. Trening daje sporo korzyści.

Sprawdź również

1 komentarz

Kamil 21 stycznia 2022 - 22:32

Bardzo wysokiej jakości artykuł

odpowiedz

Zostaw komentarz