Strona główna » Trening a kontuzja – Jak ćwiczyć, aby uniknąć kontuzji?

Trening a kontuzja – Jak ćwiczyć, aby uniknąć kontuzji?

przez dev5e2

Kontuzja to zmora każdego, kto choć przez krótką chwilę uprawiał sport. Przychodzi nagle, powoduje nierzadko ogromny ból, a następnie wyłącza trenującego z aktywności na wiele dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Kontuzje mogą być lekkie i łatwe do wyeliminowania lub ciężkie, z kategorii tych, które ostatecznie wykluczają sportowca z rywalizacji. Z tego względu jednym z ważniejszych aspektów sportu jest nauka technik umożliwiających wykonywanie treningów bez ryzyka kontuzji.

Ćwiczenia bez kontuzji – jak właściwie trenować?

Aby móc uniknąć wielu nieprzyjemnych skutków niewłaściwie przeprowadzonego treningu, warto najpierw zadać sobie pytanie: “Co powoduje kontuzje?”. Przeciążenie lub urazy są skutkami wielu różnego rodzaju czynników, z tego względu właściwą technikę wykonywanych czynności powinno się stale dopracowywać.

Pierwszym czynnikiem jest nieprawidłowo przeprowadzona rozgrzewka. Niektórzy natomiast świadomie pomijają ją podczas treningu. Zaniedbanie tego kluczowego elementu spowoduje, że ciało nie będzie dostatecznie przygotowane na wysiłek, jaki chcesz mu zaserwować i może odmówić posłuszeństwa. Ponadto dobrze rozgrzane partie ciała wytrzymają o wiele większe obciążenia, dłużej trwające ćwiczenia oraz więcej serii. Przekłada się to na wyższą efektywność treningów.

Kolejny aspekt to odpowiedniej długości przerwy między poszczególnymi seriami. Czas bezczynności nie może być ani zbyt krótki, ani zbyt długi. W pierwszym przypadku mięśnie nie zdążą się przygotować do kolejnej dawki wysiłku, a Ty szybciej się zmęczysz. Natomiast druga sytuacja spowoduje, że mięśnie zbyt mocno się wychłodzą, dlatego gwałtowny zryw po dłuższej przerwie może spowodować wystąpienie kontuzji.

Inny czynnik stanowią sprzęt i akcesoria. Stare czy uszkodzone urządzenia treningowe mogą stanowić niebezpieczeństwo dla sportowca, ponieważ intensywna eksploatacja prowadzi do zużycia elementów. Z tego względu powinno się okresowo kontrolować urządzenia do ćwiczeń. Również niewłaściwy strój może prowadzić do kontuzji. Źle dobrane buty nie będą odpowiednio chronić stóp, a zbyt długie rękawy bluzki mogą wplątać się w sprzęt.

Jedną z najgorszych rzeczy, jaką może zrobić sportowiec, to ćwiczenie mimo kontuzji. Ignorowanie bólu jest częstym zabiegiem, ponieważ trenujący nie do końca zdają sobie sprawę, po co to odczucie się pojawia. W ten sposób organizm daje znać, że stało się coś złego. Ból wymaga odpowiedniej reakcji. Oczywiście, sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy lekarz bądź fizjoterapeuta pozwolą wykonywać ćwiczenia mające na celu szybszy powrót do zdrowia. W innym wypadku należy pomyśleć o przerwie na regenerację.

Świadomy trening

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, weź pod uwagę powyższe porady. Dzięki temu kontuzje nie zakłócą Ci ćwiczeń ani nie nabawią urazów, które będą miały poważniejsze skutki. Wystarczy, że dobrze przemyślisz poszczególne elementy treningów oraz będziesz słuchać swojego ciała, a uchronisz się od ewentualnych kontuzji, które mogłyby wystąpić z powodu zaniedbania z Twojej strony.

Sprawdź również

1 komentarz

Mia 5 lutego 2022 - 14:16

Takich autorów to ze świecą dziś szukać

odpowiedz

Zostaw komentarz