Strona główna » Jak dobrać buty do biegania?

Jak dobrać buty do biegania?

przez dev5e2

Jogging staje się w Polsce coraz popularniejszy. Z roku na rok widać większą liczbę osób biegających po ulicach polskich miast. Każdy biegacz doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do tej aktywności. Mowa tu o zakupie odpowiedniego obuwia. Zatem jak dobrać buty do biegania?

Budowa stopy

Zanim zakupi się buty do biegania, istotne jest, aby określić typ posiadanej stopy. Ten zawsze określany jest na podstawie ułożenia kończyny przy kontakcie z podłożem. Wyróżnia się trzy typy – stopy neutralne, pronujące oraz supinujące. Model butów do biegania powinien być dobierany pod kątem właśnie tej cechy budowy.

Rodzaj podłoża

Odpowiadając na pytanie, jakie buty do biegania wybrać, nie można zapomnieć o rodzaju podłoża, po którym zamierza się poruszać najczęściej. To kolejne ważne kryterium przy ich wyborze. Wyróżnić można  dwa rodzaje podłoża – utwardzone i nieutwardzone. Jakie buty do biegania po asfalcie? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się obuwie, które charakteryzuje się większą stabilizacją stopy oraz lepszą amortyzacją. A jakie buty do biegania w terenie? W przypadku poruszania się po nieutwardzonej nawierzchni postawić trzeba na nieco inny model obuwia. Sprawdzą się tu przede wszystkim te buty, które charakteryzują się mocno wyprofilowaną podeszwą. Taki typ zapewnia bowiem bardzo dobrą przyczepność.

Waga biegacza

Najlepsze buty do biegania to także takie, które są dobrze dopasowane do wagi osoby biegającej. W tym przypadku najistotniejszy jest stopień amortyzacji. Im większa masa trenującego, tym większą amortyzacją powinny cechować się buty do biegania. Dzięki temu kręgosłup i stawy nie będą zbyt obciążone.

Styl biegania

Nie bez znaczenia przy wyborze butów jest również styl biegania. Mowa tu przede wszystkim o tym, czy preferuje się bardziej ruch z pięty, czy ze śródstopia. W tym pierwszym przypadku najlepszym wyborem będą buty z wyższym offsetem oraz większą amortyzacją. Jeśli ktoś z kolei preferuje bieganie ze śródstopia, to lepszą opcją będzie obuwie z mniejszą amortyzacją w tylnej części podeszwy. Poza tym takie buty cechować powinny się również mniejszym offsetem. 

Właściwy rozmiar

Oczywiście zastanawiając się, jak wybrać buty do biegania, nie można zapomnieć o ich rozmiarze. Może to wydawać się oczywiste, jednak warto zwrócić tu uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest pora dnia, w której mierzy się buty do biegania. Powinno robić się to po południu lub wieczorem. Z czego to wynika? Otóż w trakcie intensywnego czy długotrwałego ruchu stopy stają się obrzmiałe. Warto zatem poczekać do popołudnia z mierzeniem obuwia. Myśląc o tym, jakie buty do biegania wybrać, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Otóż w trakcie ich przymierzania powinno się mieć na stopach te same skarpetki, w których zamierza się potem biegać. Dzięki temu można jeszcze lepiej dopasować buty.

Buty do biegania – jakie wybrać? To bardzo ważne pytanie. Powyższe wskazówki na pewno w tym pomogą. Zawsze trzeba pamiętać, że wybór takiego obuwia nigdy nie może być przypadkowy.

Sprawdź również

Zostaw komentarz