Strona główna » Jak zacząć tańczyć pole dance?

Jak zacząć tańczyć pole dance?

przez dev5e2

Pole Dance, czyli taniec na rurze, już dawno przestał być czymś niestosownym. To świetny sposób na naukę pięknego ruchu i poprawę sprawności fizycznej.

Istnieją trzy rodzaje Pole Dance:

  • Pole Sport jest w zasadzie czystą akrobatyką. Nie ma w nim tańca, są tylko elementy akrobatyczne. Pod wieloma względami Pole Sport jest podobny do gimnastyki przyrządowej, z tą różnicą, że główny przyrząd jest w tym wypadku pionowy.
  • W Pole Exotic jest więcej tańca. Nauczyć się można trików, skomplikowanych figur, których część wykonuje się w parterze, tj. na podłodze. Pole Exotic wykorzystuje specjalne buty na wysokiej platformie.
  • W Pole Show pokazuje się nie tylko sztuczki i zwinne ruchy, tylko realizuje się też inne umiejętności, jak choćby opowiadanie historii powiązanych z występem, przekazywanie emocji, grę aktorską. Sztuczki i zaawansowane figury mają drugorzędne znaczenie.

Każdy więc może wybrać taki kierunek Pole Dance, który najbardziej odpowiada indywidualnym zainteresowaniom.

Jak zacząć Pole Dance?

Ważne jest, aby Twoim mentorem był kompetentny trener, który dobierze program do Twoich potrzeb, biorąc pod uwagę Twoją formę fizyczną, a ponadto pokaże Ci, jak prawidłowo rozpocząć przygodę z Pole Dance. Nawet na zajęciach grupowych trener może dawać różne zadania kursantom — osoby zaawansowane i początkujące będą wykonywać na własnym pylonie różne figury. Można zacząć od podstawowych kroków wokół pylonu i stopniowo zwiększać stopień skomplikowania treningu.

Jak często należy uprawiać Pole Dance?

Jeśli chcesz osiągnąć konkretny wynik, to zaleca się trenować dwa, a najlepiej trzy razy w tygodniu — w taki sposób masz czas na regenerację. Jeśli chcesz brać udział w zawodach, potrzebujesz więcej czasu na trening. Jeśli Pole Dance stał się pasją danej osoby, która chce się rozwijać w tym kierunku,  to oprócz zajęć z tańca na rurze można chodzić też na zajęcia z rozciągania, akrobatyki czy choreografii. Wszystkim tym rzeczom poświęca się uwagę w trakcie kursu, ale dodatkowe ćwiczenia pozwolą Ci osiągnąć lepsze wyniki.

Wiek i Pole Dance — kiedy zacząć taniec na rurze?

Istnieją stereotypy, że szkoła Pole Dance jest tylko dla młodych ludzi, a po przekroczeniu pewnej granicy wieku nie warto nawet próbować zaczynać. Faktem jest, że taniec na rurze jest dość trudny, jednak nie dyskwalifikuje to osob w żadnym wieku. Przykładowo, w Japonii mieszka kobieta, która dopiero na emeryturze zainstalowała w swej sypialni pylon do stałego szkolenia. Zainteresowała się drążkiem, aby zmniejszyć ból pleców, a potem tak bardzo go polubiła, że teraz po prostu nie wyobraża sobie życia bez ciągłych treningów. Jej historia nie jest wyjątkowa, ponieważ podobne przykłady można mnożyć. Obecnie Pole Dance w wieku 45 lat nie jest uważany za coś niezwykłego.

Jaka jest granica wieku krytycznego?

Nie ma takiej liczby w paszporcie, która zabraniałaby Ci ćwiczyć. Do wybitnych przykładów należą Amerykanka Greta Pontarelli i Australijka Rosalyn Baker, które po raz pierwszy zetknęły się z pylonem po pięćdziesiątce. Greta nie została tylko amatorką — w wieku 62 lat została mistrzynią świata Pole Dance. Po raz pierwszy zaczęła tańczyć na rurze po tym, jak lekarz zdiagnozował u niej osteoporozę. Potrzebowała ćwiczeń na podnoszenie ciężarów, żeby wzmocnić kości, ale nudne ćwiczenia z hantlami nie były dla niej inspirujące, więc wybrała taniec.

Nie warto słuchać osób, które twierdzą, że taniec na rurze w wieku 25 lat jest jeszcze możliwy, ale po trzydziestce należy o tym zapomnieć. Ucz się nowych rzeczy, dbaj o kondycję i zdrowie — to wszystko możesz robić w każdym wieku. Nie myśl o innych, kochaj siebie i słuchaj swojego ciała – w końcu to Twoje życie. Jeżeli masz ochotę nauczyć się tańczyć, to po prostu to zrób.

Sprawdź również

1 komentarz

Sara 22 stycznia 2022 - 18:16

Wyjątkowo wartościowy artykuł

odpowiedz

Zostaw komentarz