Strona główna » Najlepsze ćwiczenia na skoliozę – jak ćwiczyć w domu aby pozbyć się skoliozy?

Najlepsze ćwiczenia na skoliozę – jak ćwiczyć w domu aby pozbyć się skoliozy?

przez dev5e2

Obecny tryb życia prowadzony przez większą część naszego społeczeństwa sprawia, że bardzo duża liczba osób cierpi na różnego rodzaju wady postawy. Jednym z niezwykle często występujących schorzeń jest skolioza. Jest to choroba cywilizacyjna, będąca bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Do jej przyczyn można zaliczyć choćby różnicę długości kończyn czy dystrofię mięśniową. Prowadzi to do uciążliwych dolegliwości bólowych – z powodzeniem można jednak redukować ich intensywność za pomocą różnorodnych aktywności fizycznych. Jakie ćwiczenia korekcyjne warto wykonywać, żeby pozbyć się skoliozy?

Przyczyny i objawy występowania skoliozy

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, warto dowiedzieć się, jakie są faktyczne przyczyny i objawy występowania tego schorzenia. Skoliozę dzieli się na wrodzoną i nabytą, jednak w większości przypadków występuje pierwszy typ – niestety często idzie w parze z innymi schorzeniami zdrowotnymi, takimi jak wady serca czy układu moczowo-płciowego. Skolioza nabyta może pojawić się po różnego rodzaju operacjach czy przebytych przepuklinach. Warto wiedzieć, że niekorzystny – siedzący tryb życia nie wywołuje tego schorzenia. Może jedynie uwidocznić objawy jej występowania. Jest to choroba, która uwidacznia się z reguły w wieku dziecięcym bądź w późniejszym wieku. Najpopularniejsze objawy to przede wszystkim wystające łopatki, narastanie garbu albo nierówna wysokość położenia ramion i bioder, a w zaawansowanej postaci nawet różna długość kończyn.

Nieleczona skolioza może wywołać szereg innych dolegliwości bólowych. Między innymi zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, nawet u niezwykle młodych osób. Dlatego tak ważne jest przedsięwzięcie odpowiednich kroków. Niezwykle istotne jest wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych na skoliozę w swoim własnym zaciszu domowym. Wszystkie podejmowane aktywności należy jednak konsultować z lekarzem specjalistą.

Skolioza – ćwiczenia w domu

Ćwiczenia na skoliozę lewostronną i prawostronną z powodzeniem mogą być wykonywane w domu. Prawidłowe ich wykonywanie odpowiednich może skutecznie wzmocnić mięśnie, więzadła oraz powięzi. Podczas leczenia tego schorzenia zaleca się rozbudowywanie konkretnych partii mięśniowych w celu podtrzymania sylwetki. Najważniejsze jest więc wykonywanie ćwiczeń, które angażują do pracy mięśnie posturalne – w tym również grzbietowe. Planując serie treningowe dedykowane leczeniu skoliozy, nie można pominąć kwestii rozciągania mięśni. Jest to sprawa równie ważna, jak ich wzmacnianie. Rozciąganie odpowiada za skuteczne eliminowanie występujących przykurczy mięśniowych, które z reguły generują ból. Odpowiednio zaplanowane i precyzyjnie wykonywane ćwiczenia korekcyjne na skoliozę mogą w znaczącym stopniu poprawić komfort życia i samopoczucie chorej osoby. Warto udać się po poradę do dobrego lekarza lub fizjoterapeuty, który doradzi, jakie aktywności ruchowe należy wprowadzić do swojej codziennej rutyny.

Przykładowe ćwiczenia na skoliozę prawostronną i lewostronną

Ćwiczenia zarówno na skoliozę prawostronną, jak i lewostronną, polegają przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni grzbietu oraz wygięciu kręgosłupa w stronę przeciwną do kierunku skrzywienia. Wiele bardzo skutecznych ćwiczeń można wykonać w pozycji leżącej na brzuchu. Dobre efekty daje złączenie wyprostowanych nóg i wykonywanie rękami ruchu charakterystycznego dla żabki. Również klaskanie w dłonie w tej pozycji przez minimum jedną minutę może przynieść zadowalające efekty. Wielu fizjoterapeutów zaleca także podnoszenie bioder. Należy położyć się płasko na plecach i zgiąć nogi w kolanach. Kolejno na kilka sekund należy unosić biodra w górę i ponownie odkładać na matę. Podczas wykonywania ćwiczeń na skoliozę nie jest istotna szybkość, lecz precyzja. Aby mięśnie prawidłowo się rozwijały, wszystkie ruchy powinny być wykonywane bardzo powoli i starannie. Tylko w ten sposób uda się osiągnąć oczekiwany efekt.

Sprawdź również

1 komentarz

Natalia 3 października 2021 - 08:07

Niesamowicie dobry artykuł

odpowiedz

Zostaw komentarz