Strona główna » Jak wyeliminować cukier z diety? Nasze sposoby!

Jak wyeliminować cukier z diety? Nasze sposoby!

przez dev5e2

Cukier – uwielbiany zarówno przez dzieci i dorosłych, składnik, który potrafi odmienić smak każdego napoju i potrawy, stosowany powszechnie w kuchni, spopularyzowany został do tego stopnia, że dziś można go znaleźć w składzie około 80% produktów spożywczych na świecie. Poza smakiem, który od wieków zachwyca ludzkość i jest kojarzony z czymś przyjemnym, cukier jest też substancją silnie uzależniającą i w dużych dawkach oraz przy długotrwałym stosowaniu jest po prostu szkodliwy dla zdrowia. Zostało naukowo udowodnione, że nadmierne spożycie cukru ma bardzo negatywny wpływ na narządy wewnętrzne, pracę serca oraz stan uzębienia. Właśnie dlatego tak dużo osób pragnie pozbyć się go ze swojego życia i zastąpić go jakimś odpowiednikiem, lub całkowicie zrezygnować ze słodkości. Jak wyeliminować cukier z diety? Odpowiedź znajduje się w poniższym tekście.

Wpływ cukru na organizm człowieka

Kluczową informacją dotyczącą cukru w ludzkim organizmie jest to, że stymuluje jego ustrój do produkcji dwóch istotnych związków – serotoniny i dopaminy. Oba te związki mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój, dlatego też czekolada tak bardzo poprawia nam humor.

Jak już wspomnieliśmy – cukier jest substancją uzależniającą, podobnie jak alkohol czy nikotyna. U osób, u których poziom cukru zacznie spadać, mogą wystąpić różne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle głowy, drżenia mięśni, zimne poty czy dekoncentracja.

Cukier jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości, z kolej te dwa zaburzenia mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy cukrzyca. Jednym z najczęściej spotykanych negatywnych efektów działania cukru jest natomiast próchnica zębów, która, jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowana i leczona, może doprowadzić do utraty zębów oraz znacznie poważniejszych kłopotów ze zdrowiem.

Sposobem na ograniczenie ryzyka wystąpienia zaburzeń i chorób spowodowanych przez nadmierne spożycie cukru, jest oczywiście maksymalne ograniczenie jego spożycia.

Jak całkowicie zrezygnować z cukru?

Bardzo dużo ludzi zastanawia się “jak wyeliminować cukier z organizmu i diety?”. Z technicznego punktu widzenia sprawa jest dosyć prosta – należy unikać produktów zawierających cukier i zastąpić je produktami, które nie mają go wcale lub w ich składzie znajduje się zamiennik np. ksylitol. Ze słodzikami również należy jednak uważać, ponieważ część tych najczęściej stosowanych może powodować inne problemy zdrowotne przy nadmiernym spożyciu.

Poza wybieraniem gotowych produktów, które mają obniżoną lub zerową zawartość cukru, można też ograniczyć słodzenie napojów i potraw samemu. Kawa i herbata mogą smakować dobrze bez cukru, a jeśli bardzo ciężko jest nam się rozstać z ich smakiem, to należy poszukać odpowiednich zamienników cukru. Do herbaty od wielu lat popularne jest stosowanie różnych miodów, które nie tylko nadają jej słodkości, ale sprawiają, że zyskuje ona zupełnie nowy, unikalny aromat.

Sprawdź również

1 komentarz

Artur 23 października 2021 - 07:04

Dawno żadna lektura mnie tak nie wciągnęłą, przeczytane od deski do deski

odpowiedz

Zostaw komentarz