Strona główna » Jak się ubrać do biegania w zimie?

Jak się ubrać do biegania w zimie?

przez dev5e2

Bieganie zimą nieustannie zyskuje na popularności. Biegać można nie tylko latem, lecz także w chłodne dni, co pozwala zahartować organizm i uchronić przed częstymi infekcjami. Przed wyruszeniem wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ubrać się na bieganie zimą. Na jakie ubrania postawić? Co ochroni nas przed mrozem? O czym warto pamiętać?

Bieganie zimą – odzież

Okazuje się, że bieganie w okresie zimowym może być przyjemne. Latem często upały wpływają na szybsze męczenie się i odbierają nam radość ze sportu. Szukając ochrony przed mrozem, zawsze można dołożyć kolejną warstwę odzieży. Dobrze dobrany strój do biegania z pewnością przełoży się na nasz komfort i zadowolenie. Wielu biegaczy-amatorów nie zawsze wie, w co się ubrać do biegania w zimie.

Jak ubrać się na bieganie zimą?

W szafie biegacza, który zamierza uprawiać sport późną jesienią oraz zimą, nie może zabraknąć następujących elementów odzieży:

  • bluzy do biegania zimą,
  • skarpetek,
  • nakładek antypoślizgowych na buty,
  • spodni chroniących przed zimnem,
  • koszulki (jako pierwszej warstwy),
  • czapki, chusty i opaski,
  • rękawiczek do biegu w mrozie,
  • maski antysmogowej,
  • odblasków.

W zimne dni można z powodzeniem czerpać radość ze sportu na świeżym powietrzu. Dzięki temu szybko zapomina się o częstych przeziębieniach, a jednocześnie można się całkowicie oddać swojej pasji.

Podstawowe zasady

Niestety, początkujący biegacze mają tendencję do ubierania się zbyt ciepło. Nadmiarowe warstwy mogą obciążać lub powodować dyskomfort. Nawet jeśli przed wyjściem wydaje się, że trzeba ubrać się bardzo grubo, nie można zapominać o tym, że już po 2-kilometrowym biegu temperatura ciała wzrośnie. Kolejna kwestia to fakt, że warto wszystko sprawdzać na sobie. Ubranie trzeba dostosować do własnych preferencji, tak aby zachować komfort. Na początku można ubierać się według wytycznych uniwersalnych, a później dobierać strój tak, aby odpowiadał indywidualnym wymaganiom organizmu i jego odporności na zimno.

Warto zauważyć, że cienkie warstwy ubrań lepiej radzą sobie z utrzymaniem odpowiedniej termiki ciała. Wyróżniamy trzy warstwy odzieży do biegania w zimowe dni. Pierwsza opcja jest dopasowana do ciała, jest to tzw. termoaktywna odzież. Druga warstwa to zwykle bluza do biegania, która dogrzeje ciało. Trzecia warstwa z kolei pozwala uchronić się przed wiatrem, mrozem, śniegiem czy deszczem. Każdy może skomponować swój indywidualny strój do biegania. Postawić można na bieliznę termoaktywną i kurtkę lub bluzę. Nie ma jednego idealnego rozwiązania. Samodzielnie trzeba ustalić, za pomocą prób i błędów, jak dana konfiguracja sprawdzi się w niskiej temperaturze. Biegacze wskazują, że dobrym pomysłem jest ubieranie się na cebulkę, dobierając odpowiednio grubość kolejnych warstw. Oczywiście trzeba ubrać się tak, aby na początku było lekko chłodno – w trakcie biegu z pewnością organizm się rozgrzeje.

Bieganie zimą daje sporo korzyści. Zaawansowani sportowcy biegają nie tylko w ciepłe, lecz także w zimowe dni. Nie należy bać się chłodu, zwłaszcza jeśli w szafie znajduje się odzież termoaktywna. Zawsze warto pamiętać o tym, że w trakcie biegu temperatura ciała rośnie, dlatego zbyt grube ubrania biegowe nie są dobrym pomysłem i mogą jedynie obniżyć komfort podczas aktywności fizycznej.

Sprawdź również

1 komentarz

Kalina 25 stycznia 2022 - 06:44

Pierwsza klasa artykuł!

odpowiedz

Zostaw komentarz