Strona główna » Burpees – idealne ćwiczenie do treningu w domu

Burpees – idealne ćwiczenie do treningu w domu

przez dev5e2

Burpees to bardzo skuteczne, ale jednocześnie bardzo ciężkie ćwiczenie fitnessowe. W trakcie jego wykonywania zaangażowane są wszystkie grupy mięśniowe. Dodatkowo ćwiczenie podnosi tętno na tyle wysoko, że spalanie tkanki tłuszczowej znacząco przyspiesza. Czym tak właściwie jest burpees, na czym polega i jak to ćwiczenie wykonać prawidłowo?

Czym jest burpees?

Burpees łączy w sobie trening siłowy i aerobowy. Jedna sesja składa się z czterech ćwiczeń, które wykonuje się bez przerwy, jedno po drugim. Wśród ćwiczeń, które się wykonuje w trakcie burpees, wymienić trzeba pompki, przysiady, deskę oraz wyskok. Choć samo ćwiczenie nie jest trudne do wykonania z technicznego punktu widzenia, to jest ono bardzo wymagające. Wykonanie ćwiczeń kilkanaście razy z rzędu jest dla organizmu dość męczące. Mimo to burpees cieszy się bardzo dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim z wymiernych efektów, jakie wiążą się z tym ćwiczeniem. Na popularność burpees wpływa również to, że do wykonania tego ćwiczenia nie jest potrzeby żaden sprzęt. Ćwiczenia można wykonać po prostu w domu.

Jakie są zalety burpees?

Jednym z kluczowych efektów burpee jest wzmocnienie każdej grupy mięśniowej. To świetny trening kardio, który pozwala na szybkie spalenie tkanki tłuszczowej. Trening w domu także jest zaletą tego ćwiczenia. Technicznie wykonanie ćwiczeń nie jest trudne. Jest to zatem dobry sposób na to, aby nie tylko schudną, ale również poprawić swoją koordynację ruchową oraz zwinność.

Jak wykonać ćwiczenie burpees?

W pierwszej kolejności należy stanąć prosto. Następnie należy zrobić przysiad i dotknąć rękami podłogi. Ważne jest, aby stopy przez cały czas przylegały do podłogi. Kolejny krok to wyciągnięcie skokiem obu nóg do tyłu i w ten sposób przejście do pozycji deski. W tym momencie wykonać należy pompę. Ważne, aby plecy były przez cały czas proste. Po wykonaniu pompki skokiem wrócić należy do pozycji przysiadu. Na koniec należy wstać, wykonując wyskok i unosząc ręce nad głowę.

Na co zwrócić uwagę wykonując burpees?

Aby wykonać idealne ćwiczenie, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Po pierwsze, nie wolno się zatrzymywać. Między sekwencjami nie można zrobić choćby najkrótszej przerwy. Każda taka przerwa utrudni wznowienie wysiłku. Po drugie, nie trzeba się spieszyć. Jeśli zacznie się wykonywanie ćwiczeń zbyt szybko, wówczas już po krótkim czasie zabraknie sił. Ćwiczenie burpees wykonywać powinno się w tempie umiarkowanym, ale jednolitym. Także niepotrzebne przyspieszenie szybko skończy się zadyszką. Po trzecie, nie można zapomnieć o prawidłowym oddechu. Ma on tu ogromne znaczenie. Właściwe oddychanie pozwala wejść w odpowiedni rytm, a tym samym wykonać znacznie więcej powtórzeń. I na koniec, pamiętać trzeba o prawidłowej technice. W trakcie robienia deski kręgosłup musi być prosty, a podczas robienia pompki ciało opuszczać trzeba równomiernie. Jeśli burpees będzie wykonywało się zgodnie z tymi zasadami, to na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Warto zatem spróbować, tym bardziej że trening wykonać można we własnym domu.

Sprawdź również

1 komentarz

Antonina 24 stycznia 2022 - 19:49

Artykuł na piątkę z plusem!

odpowiedz

Zostaw komentarz