Strona główna » Jak przygotować się do maratonu?

Jak przygotować się do maratonu?

przez dev5e2

Przygotowanie się do maratonu nie jest łatwe. Wymaga pełnego skupienia się na swojej kondycji i formie biegowej, którą cały czas należy rozwijać. Oczywiście, na początku zapoznajemy się krótkimi trasami, aby sprawdzić, jak poradzi sobie nasz organizm. Ile trwa przygotowanie do maratonu? Jak trenować? Jak się przygotować do maratonu od podstaw? Co jest najważniejsze? O czym warto pamiętać?

Jak przygotować się do maratonu?

Bieg maratoński odbywa się na sporym dystansie, który wynosi 42,195 km. W maratonie nie pobiegnie nikt, kto nie jest przygotowany. Ukończenie biegu wiąże się z faktem, że jesteś pewny swojej siły i możliwości. Oczywiście, nie bez znaczenia jest odpowiedni trening, który często zaczyna się wiele miesięcy przed biegiem. Odpowiedź na pytanie, jak przygotować się do maratonu od zera, nie jest jednoznaczna. Kluczowe jest rozpoczęcie od mniejszych dystansów, które z czasem będą zwiększane. Dobrą opcją jest sprawdzenie się po pewnym czasie w biegu na 10 km, a potem nawet w półmaratonie, czyli 21,0975 km. To nie tylko kwestia formy fizycznej, lecz także nastawienia i przygotowania psychologicznego. Jest to forma zawodów, w których rywalizacja z samym sobą – a nie wyłącznie z przeciwnikami – jest najważniejsza. Emocje i adrenalina w takim wydarzeniu będą nas pobudzać do działania. Zanim przystąpimy do biegu, trzeba poznać swoje reakcje, trenować na mniejszych dystansach i dążyć do stałego robienia postępów.

Jak trenować do maratonu?

Samo przebiegnięcie maratonu da nam wiele satysfakcji. To najważniejszy moment całego projektu, dla którego podejmujemy wiele treningów. Bardzo ważne jest to, aby starannie zaplanować proces treningowy. Nie uda Ci się wypracować dobrej formy w ciągu tygodnia. Właściwa wytrzymałość i sprawny organizm wiążą się z kilkoma, a nawet kilkunastoma tygodniami treningów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z doświadczonym trenerem, który da Ci wiele wskazówek. W wielu wypadkach wystarczające będzie też odpowiednie nastawienie się do treningu i trzymanie się reguł – w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem.  

Jak przygotować się do maratonu od zera?

Najważniejsze jest to, aby pilnować kilku reguł podczas przygotowania się do maratonu. Pomocne będą następujące czynności:

  • Unikanie przetrenowania – lepiej trenować nieco mniej, ale czuć się zmobilizowanym, niż ćwiczyć dużo i czuć ciągłe zmęczenie. 
  • Stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń – w tym przypadku istotne jest słuchanie swojego organizmu.
  • Odpoczynek – czas na regenerację organizmu jest nieoceniony. Przerwy pomiędzy treningami wpłyną na szybszy rozwój i większą wydajność organizmu. 
  • Regularne nawadnianie się i kontrolowanie diety – nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz. 
  • Przyzwyczajanie się do biegu długotrwałego – warto przygotować organizm do bycia w ciągłym ruchu przez 2 lub 3 godziny. 

Niewiele osiągniesz, jeśli nie będziesz konsekwentny w działaniu. Regularne treningi i właściwe nastawienie to połowa sukcesu. Jeśli zastanawiasz się, ile trwa przygotowanie do maratonu, zazwyczaj jest to indywidualna kwestia. 

Sprawdź również

Zostaw komentarz