Strona główna » Strzelanie z łuku dla początkujących – co daje strzelanie z łuku?

Strzelanie z łuku dla początkujących – co daje strzelanie z łuku?

przez dev5e2

Strzelanie z łuku nie należy do najpopularniejszych sportów. A szkoda, bo to dyscyplina, które oferuje wiele korzyści. Nie tylko rozwija mięśnie, ale też pozytywnie wpływa na koncentrację. I co ważne jest dla każdego. Nie wymaga sporych nakładów finansowych, a doskonale pozwala się zrelaksować. O tym, dlaczego warto ćwiczyć strzelanie do celu, wyjaśnia poniższy artykuł.

Strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku, to jak przekonują znawcy tematu, sport dla każdego. Każdy może kupić łuk i strzały, a brak dodatkowych wymagań jeszcze bardziej ułatwia to zadanie. Na początek najlepszym wyborem będzie łuk bloczkowy. Dzięki niemu łatwiej uchwycić cel, a strzała ma większy zasięg. Dopiero z czasem zaleca się przejście na bardziej wymagający łuk klasyczny. Ten model zalecany jest doświadczonym sportowcom. Najważniejsze, by łuk dostosowany był do wzrostu zawodnika, szczególnie dotyczy to dzieci. Zaczynając przygodę ze strzelaniem, warto zapisać się najbliższego klubu strzeleckiego. To pomoże opanować prawidłową technikę strzału i ułatwi kontakt z innymi pasjonatami tego sportu. Podczas oddawania strzałów kluczowe są dwie kwestie. Pierwszą z nich, co oczywiste, jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Drugą jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Strzelanie z łuku – technika

Aby bezpiecznie strzelać z łuku i trafiać do celu, należy wykorzystać odpowiednią technikę. Na początku ważny jest chwyt. Palec wskazujący musi znajdować się nad strzałą, a środkowy i serdeczny poniżej. Kolejnym krokiem jest naciąganie cięciwy. Cięciwa musi być tak naciągnięta, aby dotykać nosa i ust. Należy wykorzystać do tego mięśnie pleców a nie ramienia. Ramię ze strzałą musi zaś tworzyć linię prostą. W tym momencie osoby początkujące mogą odczuwać drżenie, co jednak kolejne treningi powinny zniwelować. Po namierzeniu celu należy rozluźnić palce, aby mogły się rozprostować i płynnie zwolnić ruch. Co oczywiste, pierwsze próby trafienia w cel mogą skończyć się niepowiedzeniem. Warto jednak doskonalić technikę strzału, równocześnie ćwicząc swoją koncentrację.

Co daje strzelanie z łuku

Poprzez strzelanie z łuku można realizować dwa cele. Pierwszym z nich jest rozwój większości górnych mięśni ciała. Naciąganie cięciwy ćwiczy ramiona, plecy i barki. Efekty można porównać do podnoszenia ciężarów. Dodatkowo podczas treningu zawodnik jest w stanie przejść kilka kilometrów. Dzięki temu poprawia się napięcie mięśni nóg, zwiększa się ich siła, a układ sercowo-naczyniowy pracuje zdecydowanie lepiej. Ale strzelanie z łuku daje nie tylko korzyści w sferze fizycznej. Poprzez regularne treningi poprawia się koncentracja, co przekłada się na inne dziedziny życia. Szczególnie te wymagające wnikliwej analizy i skupienia na celu. Ponadto lepsza jest koordynacja oko-ręka, czyli ręce stają się dużo sprawniejsze. Strzelanie z łuku pozytywnie wpływa też na pewność siebie i relaksuje. Zawodnik polega tylko na sobie, a trafienie co celu zwłaszcza z dużej odległości daje ogrom satysfakcji i zwiększa apetyt na więcej.

Sprawdź również

1 komentarz

Milena 23 stycznia 2022 - 02:35

Takiego artykułu szukałem – wszystko w nim jest

odpowiedz

Zostaw komentarz