Zaburzenia snu dotykają bardzo wielu osób, mogą pojawić się już we wczesnym wieku. Nadmierna senność oraz brak snu utrudniają funkcjonowanie, obniżają nastój oraz wydajność. Z bezsennością należy walczyć, istnieją skuteczne metody, które poprawiają jakość snu, zmniejszają uczucie znużenia i czas potrzebny na zaśnięcie. Jeśli cierpisz na zaburzenia snu, nie wysypiasz się lub długo nie możesz zasnąć — dowiedz się, jak wyleczyć bezsenność.
Bezsenność — przyczyny, objawy i skutki
Przyczyn zaburzeń snu jest wiele, często wymienia się depresję, zaburzenia lękowe, stosowanie używek, ale też stres i niewłaściwy tryb życia. Również dieta odgrywa kluczową rolę w higienie snu, warto wziąć ją pod lupę, aby sprawdzić, czy nie jest jedną z przyczyn problemu. Bezsenność objawy może dawać różne. Na pewno jest to brak wystarczającej ilości regenerującego snu. Osoba cierpiąca na dolegliwość jest senna, zmęczona, rozdrażniona, a mimo tego ma trudności z zasypianiem. Często jest to błędne koło, lęk przed kolejną nieprzespaną nocą generuje rozdrażnienie, które utrudnia zasypianie. Skutki bezsenności mogą być niebezpieczne i nieprzyjemne. Osoba niewyspana gorzej pracuje, ma trudności z koncentracją i jest bardziej narażona na spadki nastroju. To, jak leczyć bezsenność, zależy głównie od jej przyczyny.
Co na bezsenność? Sprawdzone techniki
Istnieją skuteczne metody walki z bezsennością. Do problemu należy podejść kompleksowo, daje to dobre efekty i może raz na zawsze wyeliminować zaburzenia snu z życia. Sposoby na bezsenność uwzględniają zmianę nawyków, stosowanie leków, zmianę diety i włączenie aktywności fizycznej. Często istnieje potrzeba skorzystania z psychoterapii, która ma na celu poprawić samopoczucie, znaleźć przyczynę depresji lub lęków. Dostępne są też leki na bezsenność, które przepisuje lekarz oraz takie, które możesz nabyć bez recepty. Leki na bazie benzodiazepin są bardzo skuteczne, stosowane są doraźne, ponieważ mają charakter uzależniający. Zioła na bezsenność, jak rumianek, chmiel, melisa, lawenda, kozłek — są dostępne bez recepty, a ich regularne spożywanie pozwala wyciszyć się przed snem.
Bezsenność — co robić przed snem?
Duże znaczenie ma też zmiana nawyków. Łóżko powinno kojarzyć się tylko ze snem. Nie powinno się spędzać w nim czasu, np. oglądając telewizję lub czytając książkę. Należy też przestrzegać godzin snu. Zasypiać i budzić się zawsze o tej samej porze, nawet w przypadku dni wolnych. Skuteczne sposoby na bezsenność obejmują też włączenie do życia rytuałów, może być to wypicie herbaty ziołowej lub wzięcie gorącej kąpieli. Często wyrobienie sobie zdrowych nawyków, powoduje, że leki na bezsenność staną się zbędne. Wszelkie formy aktywności fizycznej pozytywnie działają na szybkość zasypiania. Unikaj jednak intensywnego wysiłku bezpośrednio przed snem, w takich sytuacjach lepiej ćwiczyć jogę lub pomedytować. To pozwoli rozluźnić mięśnie oraz oczyścić umysł. Jeśli leżysz w łóżku i nie możesz zasnąć — wstań i idź do innego pokoju, napij się ciepłego mleka, poczytaj książkę i staraj się nie stresować. Po chwili poczujesz się zmęczony, wtedy wróć do łóżka.