Strona główna » Jak walczyć z uzależnieniem od alkoholu?

Jak walczyć z uzależnieniem od alkoholu?

przez dev5e2

Walka z uzależnieniem od alkoholu nie jest prosta. Potrzeba silnej motywacji, wsparcia bliskich i specjalistycznej pomocy. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że problem w ogóle istnieje. Jakie są objawy i skutki uzależnienia od alkoholu? Jak z nim walczyć? Czy jest szansa na wygraną z nałogiem? Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu? O tym można przeczytać w tym tekście!

Uzależnienie od alkoholu – objawy

Objawy uzależnienia od alkoholu można podzielić na psychiczne i fizyczne. Te pierwsze są ściśle związane z zachowanie osoby pijącej. Przede wszystkim alkohol staje się dla niej najważniejszy. Na drugi plan schodzi rodzina lub obowiązki zawodowe. Uzależnienie od alkoholu nie pozwala człowiekowi normalnie funkcjonować. Chęć sięgnięcia po kolejną dawkę trunku jest na tyle silna, że uzależniony zrobi praktycznie wszystko, żeby się napić. Bez znaczenia będą protesty najbliższych, czy brak finansów. Ponadto zachowanie uzależnionego znacznie odbiega od przyjętych norm społecznych. Często ma wahania nastroju, widocznie pogarsza się jego pamięć i koncentracja, pojawiają się irracjonalne lęki i stany depresyjne. Nierzadko występuje też złość i agresywne zachowanie. Fizyczne objawy uzależnienia od alkoholu przekładają się głównie na stan zdrowia osoby pijącej. Należą do nich, chociażby:

  • Biegunki.
  • Wymioty.
  • Nudności.
  • Brak apetytu.
  • Apatia.
  • Nadciśnienie tętnicze.
  • Wysuszone śluzówki.
  • Większa potliwość.
  • Problemy ze snem.

Jakie są przyczyny i skutki uzależnienia od alkoholu?

Najczęstszą przyczyną uzależnienia od alkoholu jest szukanie w nim pocieszenia. Człowiek, który nie radzi sobie z trudami dnia codziennego, liczy na to, że alkohol, choć na chwilę pomoże mu zapomnieć o problemach i otępić zmysły. Równie istotne jest to, że nie widzi żadnego wyjścia z danej sytuacji, nie może liczyć na niczyje wsparcie, nie ma siły na działanie i czuje się po prostu samotny. Alkohol jest przez niego traktowany jako lekarstwo na smutki i kłopoty. Przyczyną uzależnienia może być też wpływ środowiska. Chcąc się zbliżyć do danego towarzystwa, dopasować do niego, czy uzyskać aprobatę dana osoba nie będzie chciała odmówić spożycia trunku. Warto także bliżej przyjrzeć się skutkom uzależnienia od alkoholu, a mogą być one dość rozległe. Nadmierne picie może mieć wpływ w zasadzie na każdy układ w organizmie człowieka. Największy jednak na pokarmowy, nerwowy i krążeniowy. Pojawiają się problemy z wątrobą, trzustką, sercem, wzrokiem, mózgiem, bóle mięśni, nerwobóle, otępienie, problemy z pamięcią i koordynacją ciała. Psychiczne skutki uzależnienia od alkoholu mogą być różne. Jednak na pewno odczuwa je zarówno sam chory, jak i jego bliscy. Uczucia stają się mniej istotne, dużo ważniejsze jest zaspokojenie głodu. Uzależniony często działa impulsywnie i trudno przewidzieć jak zachowa się w danym momencie. Picie i odstawienie alkoholu wywołuje zdenerwowanie i agresywne zachowanie. Chory przez nałóg nierzadko traci pracę, czy rodzinę.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu?

Pytanie jak walczyć z uzależnieniem od alkoholu najczęściej zadają sobie bliscy, którzy jeszcze nie stracili nadziei, że członek ich rodziny ma szansę wyjść z nałogu. Prawda jest taka, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć, ale nie da się jej wyleczyć do końca. Nawet jeśli dana osoba przestanie pić, to nadal będzie alkoholikiem, tyle że czystym. Najbardziej skutecznym sposobem na walkę z uzależnieniem od alkoholu jest odwyk. Podczas spotkań z terapeutą chory powinien zrozumieć, że problem istnieje i spróbować spojrzeć na świat z innej perspektywy. Specjalista będzie też próbował pokazać mu jakim zagrożeniem dla niego i jego otoczenia jest alkohol oraz jak sobie radzić, gdy ponownie poczuje głód. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent musi przejść detoks, czyli całkowicie odstawić alkohol. Odwyk może odbyć w ośrodku otwartym lub zamkniętym. Jednakże odizolowanie chorego od dotychczasowego środowiska zwiększa szansę na wyjście z nałogu.

Sprawdź również

Zostaw komentarz