Strona główna » Depresja – jak ją rozpoznać i leczyć?

Depresja – jak ją rozpoznać i leczyć?

przez dev5e2

Depresja to choroba, o której z roku na rok można usłyszeć coraz więcej. Wszystko dlatego, że cierpią na nią osoby w każdym wieku, natomiast same objawy depresji często są niespecyficzne. Co więcej, choroby nie widać, bowiem nie daje ona żadnych konkretnych, fizycznych symptomów. Co to jest depresja, jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Objawy depresji

Rozpoznanie depresji to zadanie dla specjalistów, jednak każdy może zauważyć – u siebie bądź u bliskiej osoby – pierwsze jej objawy. Do podstawowych objawów depresji należą: utrata radości życia, nieumiejętność radzenia sobie z problemami, niedostrzeganie pozytywnych stron większości spraw, pesymistyczne myślenie. Osoba chorująca na depresję zazwyczaj do minimum ogranicza swoją aktywność społeczną, a często również kontakty z rodziną. Praca zawodowa przestaje być satysfakcjonująca, chory może nawet całkowicie z niej zrezygnować, zwłaszcza jeśli posiada zabezpieczenie finansowe. Pieniądze, kontakty z innymi, a nawet wygląd zewnętrzny przestają być ważne dla osoby chorej na depresję. Niestety, same objawy choroby często mogą przypominać chwilowe załamanie czy, potocznie rzecz ujmując, „jesienną chandrę”. Niemniej jednak utrzymują się one znacznie dłużej, niż kilka dni czy tygodni, a stan chorego nie ulega poprawie, a wręcz przeciwnie – może gwałtownie się pogarszać. Objawy nieleczonej depresji nasilają się bowiem w stosunkowo krótkim czasie.

Jak poradzić sobie z depresją?

Jak walczyć z depresją osoby bliskiej? Jak poradzić sobie po zauważaniu u siebie pierwszych objawów choroby? Wiele osób uważa, że załamanie przejdzie samo, a więc prędzej czy później stan psychiczny ulegnie poprawie. Niestety, depresja nie mija samoczynnie, a wręcz przeciwnie – jej leczenie często trwa latami, a chory w tym czasie powraca do normalnego funkcjonowania. Samo leczenie depresji polega na podjęciu terapii psychologicznej. W zaawansowanym stadium choroby konieczne może być także leczenie psychiatryczne oraz wdrożenie farmakoterapii. Co istotne, w niektórych przypadkach chory powinien podjąć leczenie w ośrodku zamkniętym, zwłaszcza jeśli rozpoznane zostały inne choroby, na przykład uzależnienia.

Najważniejsza w leczeniu depresji jest jednak psychoterapia. Zadaniem terapeuty jest znalezienie przyczyn depresji oraz wdrożenie efektywnego leczenia. Bardzo ważna dla chorego jest akceptacja ze strony bliskich, którzy czasami mogą nieco bagatelizować chorobę. Tymczasem wsparcie w leczeniu jest nieocenione, bowiem chory bardzo często ma niższą samoocenę oraz brakuje mu pozytywnych odczuć związanych z relacjami społecznymi. Osoba chorująca na depresję, w miarę postępów leczenia, powraca do normalnego życia. Choć z pozoru wydaje się to łatwe, to dla chorego wyjście na spotkanie ze znajomymi, zrobienie zakupów czy powrót do pracy to ogromne wyzwanie. Warto mieć świadomość, że z depresji wychodzi się miesiącami, a często nawet i latami. Każda osoba chora wykonuje postępy we własnym zakresie, w swoim tempie. Nie należy tutaj niczego przyspieszać, a jedynie kierować się radami terapeuty. 

Sprawdź również

Zostaw komentarz