Strona główna » Co zabrać ze sobą na wyprawę w góry?

Co zabrać ze sobą na wyprawę w góry?

przez dev5e2

Wycieczka w góry zawsze jest nie lada wyzwaniem. Każdy, kto po raz pierwszy wybiera się na taką wyprawę, zastanawia się, co najlepiej zabrać. W tym wypadku dobre obuwie i odzież to podstawa. W górach warunki pogodowe bardzo szybko się zmieniają, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko. Co wziąć na wyprawę w góry? Jakie przedmioty się przydadzą i o czym należy pamiętać?

Wycieczka w góry – jak się przygotować?

O tym, co zabrać na wyprawę w góry, w dużej mierze decyduje cel wycieczki. Jedne osoby lubią klasyczne wędrówki, a inne wspinaczkę w wysokich partiach gór. Pogoda bywa kapryśna, dlatego trzeba zabrać ciepłą odzież. Im wyżej, tym wiatr jest silniejszy, a temperatura niższa. Nawet latem trzeba pamiętać o spakowaniu odzieży, jaka zapewni odpowiednie warunki dla organizmu. Dzięki temu wędrówki górskie przebiegną bezpiecznie i wygodnie. 

Wycieczka w góry – co zabrać?

Odpowiedź na pytanie, co zabrać na wyprawę w góry, nie jest jednoznaczna. W tym wypadku trzeba pamiętać o solidnych butach do chodzenia po górach – to podstawa. Najlepiej zainwestować w specjalny model dedykowany do poruszania się po górzystym terenie, które mają solidną podstawę i przepuszczają powietrze. Kolejny punkt to plecak – w górach warto mieć wolne obie ręce, dlatego wygodny, pojemny model spełni swoje zadanie i pomieści cały potrzebny ekwipunek. 

Potrzebna będzie także kurtka, ponieważ nawet latem wędrówka po górach wymaga zabrania jej ze sobą. Ochroni ciało przed zimnem, deszczem i wiatrem. Warto mieć w plecaku także inne ubrania – jeśli idziesz w długich spodniach, spakuj krótkie spodenki, a kiedy wybrałeś koszulkę, nie zapomnij o dodatkowej bluzie. Czapka, szalik oraz rękawiczki również mogą okazać się zbawieniem. Warto pomyśleć także o takim dodatku, jak krem z filtrem, który pozwoli ochronić cerę przed działaniem słońca. Latarka sprawdzi się w przypadku gorszej widoczności, a kijki ułatwią wędrówkę po górach. 

Co na wyprawę w góry – jedzenie

Duża butelka wody podczas wycieczki może być nie lada obciążeniem. Każda osoba powinna jednak mieć około 1,5 litra do wypicia dziennie. Jeśli noce spędzasz w ośrodku z dostępem do kuchni, warto przygotować sobie jedzenie na kolejny dzień. Planowanie wielogodzinnej wyprawy wymaga wzięcia pod uwagę zapotrzebowania kalorycznego każdej osoby. Suszone owoce, kanapki, orzechy czy batoniki proteinowe – wszystko to posłuży w górach jako pełnowartościowe posiłki. Słodzone soki i napoje gazowane zastąpić warto wodą niegazowaną. Dodatkowo można zabrać ze sobą termos z kawą lub herbatą. Nie zapominaj o tym, że schroniska często oferują ciepłe posiłki, kanapki, słodycze czy napoje, a sycące jedzenie doda siły na dalszą wycieczkę. 

Wyprawa w góry wymaga dokładnego przygotowania oraz spakowania wielu niezbędnych elementów. Poza odzieżą i obuwiem przydadzą nam się przekąski na cały dzień, jak i akcesoria typu latarka, kijki, czy krem z filtrem. Wszystko to sprawi, że będziesz przygotowany na większość ewentualnych zdarzeń. 

 

 

Sprawdź również

Zostaw komentarz