Strona główna » Co to są ćwiczenia izometryczne?

Co to są ćwiczenia izometryczne?

przez dev5e2

Osiąganie dobrych wyników i widocznych efektów treningowych to marzenia każdej osoby, która uprawia sport. Dzięki nim zyskują motywację do dalszej pracy, ponieważ widzą, że dotychczasowe starania coś im przyniosły. Wiele osób widząc, że realizowany przez pewien czas plan treningowy przestaje im wystarczać – postępy zwalniają, a oni wykonują wszystkie ćwiczenia bez większego wysiłku. W takim przypadku jest to bardzo wyraźny znak, że należy wprowadzić do niego nowe ćwiczenia, które nie tylko go urozmaicą, ale także będą miały bardzo pozytywny wpływ na osiągane wyniki.

Jedną z metod, która umożliwia polepszenie wyników swojego treningu bez wprowadzania drastycznych zmian, jest włączenie do niego dodatkowych ćwiczeń izometrycznych. Dzięki nim skutecznie zbudujesz siłę mięśniową, która ma przecież ogromne znaczenie. Co jednak najważniejsze – do wykonywania ćwiczeń izometrycznych nie są Ci potrzebne żadne przyrządy ani dodatkowe elementy – wszystkie one bazują bowiem na masie Twojego ciała.

Ćwiczenia izometryczne – co to jest?

Wiele osób, które uprawia sport, otwarcie zadaje pytanie: “co to są właściwie ćwiczenia izometryczne?” Z terminem izometria większość z nas spotyka się bowiem na etapie szkolnym, najczęściej na zajęciach z matematyki, a także w sztuce lub w grach komputerowych. Termin ten w przypadku nauki dotyczy jednak czegoś zupełnie innego niż w przypadku aktywności fizycznych.

Zatem co to znaczy “ćwiczenia izometryczne”? W najprostszym ujęciu są to po prostu ćwiczenia wzmacniające, których celem jest zwiększenie siły osoby, która je wykonuje. Polegają one głównie na siłowej pracy mięśni. Kluczem w ćwiczeniach izometrycznych jest napinanie mięśni bez zmiany ich długości, co ma ogromny wpływ na budowanie ich siły. Trening izometryczny bazuje w dużej mierze na ćwiczeniach statycznych, w których główną rolę gra technika wykonania i precyzja, natomiast tempo oraz liczba powtórzeń nie mają tutaj tak dużego znaczenia.

Zalety ćwiczeń izometrycznych

Główną zaletą wdrożenia ćwiczeń izometrycznych do swojego planu treningowego, jest oczywiście wspomniane wcześniej zwiększenie siły mięśni, a także ich wzmocnienie. Tego typu aktywności mogą okazać się również niezwykle przydatne dla wszystkich osób, które przechodzą przez trening redukcyjny, ponieważ umożliwiają wyrzeźbienie mięśni i nadanie im właściwych kształtów oraz smukłości. Jednakże kluczową zaletą tego treningu jest to, że aby wykonywać ćwiczenia, nie jest potrzebny żaden dodatkowy ekwipunek i można go przeprowadzić w zasadzie w dowolnym miejscu.

Jakie są ćwiczenia izometryczne?

Chyba najbardziej rozpoznawalnym i najpopularniejszym ćwiczeniem izometrycznym jest obecnie tzw. plank, czyli deska klasyczna. Polega ona na przyjęciu pozycji, w której głównym punktem podparcia są łokcie. Nogi z kolei powinny być oparte jedynie na palcach stóp. Całe ciało powinno być ułożone w jednej, równej linii, a mięśnie brzucha i pośladków powinny być napięte. Pozycja ćwiczącego powinna być maksymalnie statyczna.

Innym znanym ćwiczeniem jest klasyczny przysiad przy ścianie, znany także pod nazwą krzesełko.

Sprawdź również

1 komentarz

Amelia 23 października 2021 - 06:55

artykuł pełen przydatnego info, świetnie napisany

odpowiedz

Zostaw komentarz