Strona główna » Jak zbudować trwały związek?

Jak zbudować trwały związek?

przez dev5e2

Budowa trwałego, a przede wszystkim szczęśliwego związku jest niezwykle trudne. Wymaga od obydwu stron zaangażowania i dobrej komunikacji. Jest to jednak umiejętność, którą jak każdą inną można wypracować. O czym należy pamiętać przy budowaniu związku tak, by przetrwał on czas największych prób?

Komunikacja – klucz do zrozumienia potrzeb

Absolutną podstawą do wyjaśnienia tego, jak zbudować trwały związek, jest komunikacja między partnerami. Bardzo często zdarza się, że kłótnie powstają w związku na skutek niezrozumienia wzajemnych potrzeb czy komunikatów. Oczywiście nie należy traktować każdej kłótni jak sygnału alarmowego, gdyż emocje występujące w relacji są naturalne, ale warto z każdego dialogu wyciągać wnioski tak, by te niejasności nie powtórzyły się już w przyszłości. Jeśli tylko kłótnia prowadzi do rozwiązania problemu, po którym obie strony są spełnione, nie ma powodu do obaw.

Należy pamiętać o tym, że dużą rolę w budowaniu zaufania oraz jakościowej komunikacji, ma szczerość oraz informowanie partnera o swoich zamiarach z wyprzedzeniem. Częstym problemem w związkach jest sytuacja, w której partner dowiaduje się o aktywnościach drugiej strony dopiero w momencie, gdy sam się nimi zainteresuje. Prowadzi to do rozluźnienia więzi i sprawia, że partnerzy zaczynają żyć obok siebie, a nie ze sobą. Pamiętanie o tym jest szczególnie istotne dlatego, że jest to cichy zabójca relacji. Proces wygaszania zainteresowania jest długotrwały i daje o sobie znać w momencie, w którym wszelkie zmiany są już bardzo trudne.

Kompromis – zdania nigdy nie będą identyczne

Warto mieć na uwadze, że nawet najlepiej dobrana para będzie miała odmienne zdanie na różne tematy, dlatego zawsze należy wiedzieć, kiedy ustąpić. Różnice zdań należy podzielić na te, które poddają się kompromisom i te, stanowiące sygnał, że związek może być niezwykle trudny. Sytuacje, w których szukanie kompromisów może się okazać nieskuteczne, dotyczą na przykład różnic w chęci posiadania potomstwa czy zupełnie odmiennej wizji przyszłości. Wtedy związku nie powinno się ratować na siłę, gdyż z czasem frustracja wynikająca z niespełnionych potrzeb będzie jedynie narastać.

Dotyk – ważny na każdym etapie związku

Na pytanie, jak zbudować dobry związek, nie można odpowiedzieć, nie poruszając tematu dotyku. Liczni psychologowie uznają, że dotyk jest niezwykle ważny dla utrzymania i pogłębienia więzi między partnerami, a często wraz ze wzrastającym stażem związku jest go coraz mniej. Dlatego właśnie istotne jest, by również po wielu latach odważyć się na nawet najprostsze gesty i chwycić drugą połówkę z rękę na spacerze czy zdecydować się na zwykłe przytulenie w ciągu dnia.

Czas – aby naprawdę iść przez życie razem

Jak zbudować szczęśliwy związek, nie ofiarując sobie wzajemnie czasu? Jest to niemożliwe. Nawet jeśli parze wydaje się, że spędzają razem wystarczającą ilość czasu, warto chociaż zastanowić się nad jego jakością. Oczywiście ludzie są różni i jednym przyjemność będzie sprawiać nawet wspólne leżenie na łóżku i patrzenie w sufit, ale warto co jakiś czas postawić na coś nowego. Wspólne życie ma rozwijać i ciągnąć w górę, dlatego dobrym pomysłem może być postawienie na coś innego. Jeśli od dłuższego czasu w związku nie pojawiła się uroczysta randka, warto ją zorganizować. Jeśli wspólny lot widokowy samolotem był zawsze tylko niespełnionym marzeniem, również może okazać się tym, co pozwoli ożywić relację i sprawić, że każdy kolejny dzień będzie wyczekiwaną, wspólną przygodą. 

Tworzenie relacji jest jak proces budowy domu. Długotrwały, wymagający planowania i zaangażowania, w którym sukcesy osiąga się małymi krokami, a jeden nieodpowiedzialny ruch może zakończyć się rozpadem całej konstrukcji. Jak stworzyć trwały związek? Budować powoli i pamiętać, że najważniejszą cegiełką jest tu rozmowa oraz czas, jaki poświęca się drugiej osobie.

Sprawdź również

Zostaw komentarz