Strona główna » Zdrada – jak sobie z nią poradzić?

Zdrada – jak sobie z nią poradzić?

przez dev5e2

Zdrada partnera stanowi poważny cios dla drugiej strony, który często bardzo trudno udźwignąć. Zdradzona osoba zastanawia się, jak postąpić wobec partnera oraz jak poradzić sobie z obniżoną samooceną i brakiem pewności siebie. Zdrada – i co dalej?

Jak sobie poradzić w pierwszych, najtrudniejszych chwilach?

Odpowiedź na pytanie, jak sobie poradzić ze zdradą, najlepiej zacząć od pierwszych chwil, w których zdradzona osoba dowiaduje się o nieuczciwym zachowaniu partnera. Otóż właśnie te pierwsze chwile są najtrudniejsze – wyłącza się wtedy logiczne myślenie, do gry wchodzą natomiast silne, negatywne emocje. W głowie pojawia się mnóstwo pytań – o powód zdrady, o poczucie własnej wartości i o to, co będzie dalej. Ważne, aby w tym czasie nie skazywać się na samotność. Pomoc przyjaciół, rodzeństwa czy nawet rodziców będzie nieoceniona w pierwszych, najtrudniejszych dniach. Choć partner będzie nalegał na rozmowę, nie trzeba się na nią zgadzać. Dobrze odłożyć ją na czas, gdy emocje nieco opadną. 

Zdrada – jak sobie poradzić?

Zastanawiając się, jak sobie radzić ze zdradą, należy mieć na uwadze, że prędzej czy później trzeba będzie podjąć radykalne decyzje dotyczące przyszłości związku. Dla niektórych zdrada wiąże się z definitywnym jego zakończeniem, bez względu na okoliczności, w jakich do niej doszło. Dla innych zaś zdrada może być powodem do licznych zmian, jednak nie do zakończenia związku, zwłaszcza jeśli ma ona charakter jednorazowy. 

Zdrada – co dalej? Decyzję najlepiej jest podjąć „na chłodno”, gdy emocje nieco ucichną. Stres, zdenerwowanie i negatywne podejście nie są najlepszymi doradcami. W miarę możliwości dobrze jest dać sobie czas, w którym nastąpi krótka przerwa w relacjach z partnerem. Dobrze mieć na uwadze, że przez ten okres przydaje się wsparcie innych osób , bowiem najgorsze jest poczucie opuszczenia i samotności. Nie należy poddawać się presji, którą partner może wywierać, bez względu na to, czy ma ona na celu zakończenie związku, czy też pozostanie w nim.

Po pomoc do psychologa

Jak sobie radzić ze zdradą? Wszystko zależy od tego, w jakich okolicznościach do niej doszło. Czasami zdrada nie jest ciosem, ponieważ druga strona niejako się jej spodziewa. Dzieje się tak w przypadku, gdy związek formalnie istnieje, jednak partnerów nie łączą już bliskie relacje. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy do zdrady dochodzi niespodziewanie. Bez względu na jej okoliczności, zawsze jest ona wtedy bolesnym i trudnym doświadczeniem. Nie ma też znaczenia, czy chodzi o zdradę sprzed kilku lat, czy kilku dni. 

Osoby, które nie potrafią poradzić sobie ze zdradą, powinny udać się do psychologa, który pomoże im odnaleźć się w nowej sytuacji. Bardzo często wizyta u psychologa okazuje się pomocna w podjęciu decyzji dotyczącej tego, co będzie dalej. Zdrada nie oznacza tylko pogorszenia relacji z partnerem, ale również pogarsza samoocenę, powoduje utratę pewności siebie czy w znacznym stopniu ogranicza zaufanie do innych, czy to w relacjach zawodowych, czy prywatnych. 

Sprawdź również

Zostaw komentarz