Strona główna » Związek z narcyzem – czy może być szczęśliwy?

Związek z narcyzem – czy może być szczęśliwy?

przez dev5e2

Wchodząc w związek, często jedna z osób idealizuje tę drugą. Na początku partner wydaje się być wyjątkowy oraz pozbawiony wad. Z czasem jednak może się okazać, że drugiej połówce jest daleko do ideału, a relacja staje się przyczyną obniżonej samooceny i gorszego samopoczucia. Do takich relacji z pewnością należy toksyczny związek z narcyzem. Taki stan rzeczy sygnalizują poniższe czynniki:

  • Twoje potrzeby, uczucia i emocje są bagatelizowane,
  • druga strona zawsze musi mieć rację,
  • cały czas jesteś krytykowany i masz wrażenie, że niczego nie potrafisz zrobić dobrze,
  • doświadczasz nieustannej huśtawki emocjonalnej,
  • nie odczuwasz wsparcia i zainteresowania ze strony drugiej osoby,
  • za wszelką cenę starasz się unikać konfrontacji, żeby nie rozzłościć lub nie urazić partnera.

Jeśli większość z wymienionych czynników zauważasz we własnej relacji, to prawie na pewno związałeś się z osobą o osobowości narcystycznej. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie – czy związek z narcyzem może być szczęśliwy?

Związek z narcyzem – kto kogo wybiera?

Początek relacji z narcyzem może być jednym z najwspanialszych doświadczeń w Twoim życiu. Osoba o osobowości narcystycznej potrzebuje kogoś, przy kim będzie mogła błyszczeć, znajdzie uwielbienie, miłość i zachwyt ze strony partnera. Jednocześnie jednak towarzysz narcyza musi stanowić dla niego dobre tło. Związek z narcyzem to bycie częścią jego wizerunku z jednoczesnym pamiętaniem, że schodzi się na drugi plan. W końcu to narcyz gra pierwsze skrzypce. 

Praktycznie każdy toksyczny związek z narcyzem zaczyna się od pięknych chwil. Kiedy taka osoba chce osiągnąć cel, będzie Cię bombardował miłością, zainteresowaniem i uwielbieniem. Sprawi, że poczujesz się jedyny, wyjątkowy, najlepszy na świecie. Po początkowej fazie pozytywnych uczuć i emocji, sytuacja odwróci się o 180°. A co najgorsze, od czasu do czasu dobre momenty będą wracać, co utrudni Ci decyzję o rozstaniu.

Czy związek z narcyzem może być szczęśliwy?

Kto kogo wybiera w takiej relacji to dość złożona kwestia. Zwykle jest to inicjatywa narcyza, który uznaje, że dana osoba będzie dla niego odpowiednim tłem. Wówczas zaczyna okazywać jej swoje względy, jest charyzmatyczny i czarujący. Kiedy jednak związek z narcyzem staje się faktem, szybko okazuje się, że jego partner zaczyna cierpieć.

Relacja z narcyzem nie jest zdrowa, dlatego nie może być szczęśliwa. Związek staje się przyczyną obniżonej samooceny, spadku własnej wartości, złego samopoczucia i rozchwiania emocjonalnego. Osoby o narcystycznym typie osobowości są bowiem mistrzami manipulacji. 

Czy związek z narcyzem może być szczęśliwy?

 Jeżeli Twój partner przejawia tego typu cechy i jest skłonny pójść na terapię, to być może ta relacja ma jakąś szansę. Jeśli jednak nie widzi problemu, to taki związek z pewnością nie będzie źródłem szczęścia i życiowej satysfakcji. Dlatego praktycznie każda relacja z narcyzem prędzej czy później ulega zakończeniu. Choć zdarza się oczywiście, że ze względu na różne życiowe zobowiązania partnerzy narcyzów decydują się na wspólne życie.

Sprawdź również

Zostaw komentarz