Strona główna » Tłusta cera – czyli jaka?

Tłusta cera – czyli jaka?

przez dev5e2

Spośród wszystkich typów cery, to właśnie tłusta i mieszana uważane są za najbardziej problematyczne – zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i w wyglądzie, będącym odzwierciedleniem jej stanu. Większość kobiet i mężczyzn, którzy są jej posiadaczami z pewnością miewa na tym punkcie kompleksy. Skórę łojotokową rozpoznać można po kilku charakterystycznych cechach:

  • dużym połysku i świeceniu,
  • obecności widocznie poszerzonych porów,
  • nadmiernym przetłuszczaniu się za sprawą intensywnego wydzielania się sebum w tzw. strefie T: czoło, nos, fałdy nosowo-policzkowe, broda,
  • tendencji do zatykania się porów, powstawania zaskórników i różnych formach trądziku.

Tłusta cera – jakie są jej przyczyny?

Najczęstszą przyczyną tłustej cery jest wzmożona praca gruczołów łojowych, uwarunkowana wzrostem poziomu hormonów androgenowych. Towarzyszy w szczególności nastolatkom w okresie dojrzewania i przejściowych zmianach gospodarki hormonalnej. Jej pojawienie się czasami wynika również z indywidualnych predyspozycji genetycznych. W związku z tym zdarza się, że wraz z wiekiem problem tłustej twarzy nie ustępuje. U dorosłych kobiet intensywna produkcja sebum może być sygnałem ze strony organizmu o zwiększonym stężeniu progesteronu. Ponadto czynnikami mającymi wpływ na występowanie tego rodzaju skóry są m.in.: przewlekły stres, zażywanie niektórych leków, problemy gastryczne i niewłaściwa dieta, błędna pielęgnacja oraz nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu.

Kilka sposobów na tłustą cerę – jak można nad nią pracować i ją zwalczać?

Istnieje co najmniej kilka sposobów, dzięki którym problemy te  przestaną być aż tak widoczne. Absolutną podstawę stanowią zdrowa dieta i świadoma, regularna pielęgnacja. Znane powiedzenie ,,jesteśmy tym, co jemy” pasuje tutaj doskonale. Trzeba przede wszystkim zdobyć odpowiednią wiedzę i poznać siebie na tyle, aby wdrożone działania przyniosły oczekiwane rezultaty. Wśród produktów spożywczych, których należy unikać lub ograniczać znajdują się:

  • sól i cukier zawarte w słodyczach, napojach gazowanych i fast foodach,
  • niskiej jakości tłuszcze,
  • duże ilości alkoholu i kofeiny,
  • produkty mleczne,
  • ostre przyprawy.

Stanowczo zaleca się częste spożywanie owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, tłustych ryb morskich, orzechów, roślin strączkowych i chudego mięsa.

Choć z pozoru pielęgnację skóry tłustej uważamy za skomplikowaną i wymagającą, to w rzeczywistości potrzebuje ona przede wszystkim systematyczności. Zarówno poranna, jak i wieczorna pielęgnacja powinna przebiegać w czterech zasadniczych krokach:

  1. Oczyszczanie twarzy żelem, olejkiem lub pianką.
  2. Tonizowanie tonikiem bez alkoholu w składzie.
  3. Gruntowne nawilżenie skóry twarzy lekkim kremem.
  4. Stosowanie raz w tygodniu peelingu enzymatycznego.

Do najczęstszych błędów, o których informują dermatolodzy, należą:

  • wyciskanie pojawiających się niedoskonałości,
  • stosowanie kosmetyków, które podrażniają i wysuszają skórę,
  • zbyt mocny makijaż, który ma na celu zasłonięcie wyprysków,
  • pozostawianie makijażu na noc,
  • niestosowanie lub zbyt częste stosowane peelingów, które złuszczają i usuwają martwy naskórek,
  • nieprawidłowy dobór kosmetyków,
  • brak odpowiedniego nawilżenia,
  • wystawianie skóry na zbyt duże działanie promieniowania UV bez użycia kremów z filtrem,
  • nieprawidłowa higiena i tryb życia.

Tak naprawdę większość osób nie wie, jak dbać o cerę tłustą, dlatego uważa ją za bardziej problematyczną niż jest w rzeczywistości. W przypadku zaawansowanego trądziku konieczna jest konsultacja z dermatologiem i ustalenie planu leczenia. Regularne wizyty u doświadczonej kosmetyczki i korzystanie ze specjalistycznych zabiegów oczyszczających twarz mogą okazać się zbawienne, o ile zachowa się systematyczność. Warto zainwestować w dermokosmetyki, które są dostosowane do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Pozwalają zminimalizować ilość wydzielanego sebum, usunąć bakterie i zachować odpowiednie pH skóry. Zarówno kosmetyki do makijażu, jak i demakijażu powinny być przeznaczone do wspomnianego rodzaju cery. Najlepiej, aby miały jak najkrótszy skład i bazowały na naturalnych składnikach. Jeżeli w ciągu dnia stan skóry pozostawia jednak wiele do życzenia, a dyskomfort jest odczuwalny, rekomenduje się stosowanie bibułek matujących, które usuwają nadmiar sebum bez konieczności nakładania kolejnej warstwy pudru.

Czy wiesz już, jak obchodzić się ze swoją cerą? Jeśli jesteś świadomy występowania negatywnych czynników obniżających jej kondycję, to czas przystąpić do działania. Pamiętaj, skóra łojotokowa to nie koniec świata! Wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy i zaangażowania, ale można nad nią zapanować. Pomoże Ci w tym regularna pielęgnacja, odpowiednie kosmetyki i zbilansowana dieta.

Sprawdź również

1 komentarz

Hubert 30 września 2021 - 10:53

Wysokiej klasy treść – autor wiedział co robi

odpowiedz

Zostaw komentarz