Strona główna » Samotność w związku – jak z nią walczyć?

Samotność w związku – jak z nią walczyć?

przez dev5e2

Rutynowy podział obowiązków, praca zmianowa czy realizacja własnych marzeń i pasji mogą przyczynić się do tego, że partner czuje się samotny w związku. Jak się okazuje, nie jest to rzadkim problemem, a nierozpoznany w porę może prowadzić nawet do rozpadu relacji. Jak sobie poradzić z samotnością w związku?

Samotność w związku – objawy i przyczyny

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak pokonać samotność w związku, należy w pierwszej kolejności znaleźć jej przyczynę. Najczęściej osoby, które czują się samotne, zauważają, że ich partner pracuje w różnych godzinach, przez co niemalże mijają się w domu, poświęca się zanadto swojej pasji czy dąży do samorealizacji. 

Oczywiście, nie są to aspekty, które w jednoznaczny sposób wpływają na rozpad więzi, jednak warto zastanowić się, jakie dokładnie są objawy samotności w związku i z czego wynikają. Wieczory spędzone samemu, konieczność odbywania ważnych rozmów z przyjacielem, a nie z partnerem czy przymus realizowania obowiązków domowych na własną rękę mogą świadczyć o tym, że w związku występuje swego rodzaju samotność.

Samotność w związku – jak sobie radzić?

Zwalczyć uczucie samotności można tylko w jeden sposób, a mianowicie usunąć jej przyczynę. Nie chodzi o to, aby całkowicie rezygnować ze swojej pracy czy pasji, ale o to, by umiejętnie pogodzić je z życiem osobistym. Partner musi umieć znaleźć czas dla drugiej osoby. Jednak należy bezwzględnie pamiętać, że związek nie polega na tym, aby całkowicie poświęcić się mężowi czy żonie, niemożliwe jest więc spędzanie ze sobą każdej wolnej chwili. Z drugiej strony należy zachować zdrowy balans pomiędzy potrzebami własnymi a drugiej strony. Wystarczy wyznaczyć jeden wieczór w tygodniu, który zostanie poświęcony wyłącznie partnerowi – nie pracy, dzieciom czy własnym zainteresowaniom. Co więcej, warto wykorzystywać każdą chwilę na rozmowę – niekoniecznie na trudne tematy, można bowiem dyskutować o własnym samopoczuciu, zdrowiu bądź o tym, jak minął dzień.

Terapia dla samotnych par

Samotność w związku można „leczyć” na własną rękę, jednak problem należy odpowiednio wcześnie zauważyć. Co więcej, po obu stronach musi występować inicjatywa, aby coś zmienić. Czasami jednak samotność bywa bagatelizowana, a najczęstszym powodem jest zrzucanie winy na aktualną sytuację w otoczeniu, kraju lub na świecie. Presja w pracy, życie w biegu, podążanie za trendami – to wszystko sprawia, że brakuje miejsca na zdrową i pełną relację z partnerem. Dlatego też pary, które nie potrafią poradzić sobie z samotnością w związku, nie umieją rozpoznać jej przyczyny ani wdrożyć odpowiednich działań, mających na celu poprawę sytuacji, powinny udać się na terapię. Często w takich przypadkach problem jest bardziej złożony, niż może się wydawać. Nie wystarczą więc dobre chęci – trzeba w diametralny sposób zmienić tok myślenia, zauważyć potrzeby drugiej osoby i otworzyć się przed nią. Terapia często bywa ostatnią deską ratunku dla związku, dlatego tym bardziej warto z niej skorzystać w razie potrzeby.

Sprawdź również

Zostaw komentarz