Strona główna » Przyczyny wysokiego cholesterolu – kiedy jest wysoki i skąd się bierze?

Przyczyny wysokiego cholesterolu – kiedy jest wysoki i skąd się bierze?

przez dev5e2

Cholesterol jest naturalnie wytwarzany przez nasz organizm w wątrobie, jako lipid. Dzięki niemu możliwe jest syntezowanie witaminy D3. Wspiera również proces przemiany tłuszczów oraz bierze udział w produkcji niektórych hormonów. Jest on również dostarczany wraz z pożywieniem. Wyróżniamy cholesterol HDL oraz tzw. zły cholesterol LDL, który gromadząc się w tętnicach w postaci blaszek, może przyczynić się do rozwoju niebezpiecznej miażdżycy. Konsekwencją tego jest choroba wieńcowa, a nawet udar. Cholesterol HDL oczyszcza tętnice ze złego cholesterolu, który zostaje przetransportowany do wątroby, w której następuje jego transformacja w kwas żółciowy.

Kiedy jest wysoki cholesterol?

Cholesterol wytwarzany przez organizm uzupełnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Dopóki jego poziom nie jest za wysoki i nie wpływa negatywnie na nasz stan zdrowia, wówczas określamy ten stan, że cholesterol jest w normie. Około 20% cholesterolu znajdującego się w naszym organizmie, jest dostarczany razem z pożywieniem i tutaj może pojawić się problem. Zazwyczaj ta dawka wpływa na zakłócenie normy i nienaturalne zwiększenie jego poziomu. Aby precyzyjnie określić poziom cholesterolu, lekarz zleca badanie krwi, na podstawie którego określany jest stosunek LDL do HDL oraz trójglicerydów. Jako normę przyjmuje się, że prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego wynosi poniżej 200 mg/dl 5,2 mmol/l. Poziom 200-250 mg/dl określany jest jako podwyższony, natomiast w przypadku poziomu powyżej 250 mg/dl mówimy już o poważnym przekroczeniu normy. Uwzględniając kluczową dla naszego zdrowia i życia rolę cholesterolu w naszym organizmie, należy przynajmniej raz w roku poddawać się badaniom określającym jego stan. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny kontrolować swój stan zdrowia zgodnie z poleceniem lekarza.

Przyczyny wysokiego cholesterolu

Zadając sobie pytanie, skąd się bierze wysoki cholesterol, możesz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Uwarunkowania genetyczne

Zaburzenia lipidowe występujące w rodzinie, mogą sprzyjać również rozwojowi tego procesu również u Ciebie. Taka wiedza, przekazana także lekarzowi w trakcie wywiadu może mieć duże znaczenie w profilaktyce leczenia.

Nieodpowiednia dieta, nadwaga, brak ruchu

Nadwaga stanowi duże zagrożenie i może być przyczyną wielu chorób, także tych przewlekłych. W przypadku nadwagi dochodzi do zmniejszenia stężenia tzw. dobrego cholesterolu HDL, tym samym zwiększa się poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów. Kluczowym jest pozbycie się każdego kilograma nadwagi i wdrożenie zdrowego stylu życia z uwzględnieniem aktywności fizycznej. Bardzo ważna jest zdrowa dieta, pozbawiona ciężkostrawnych dań i tłustych pokarmów. Należy całkowicie zrezygnować z dań smażonych, wysoko przetworzonych produktów żywnościowych oraz słodyczy.

Wiek

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zaburzeń w prawidłowym poziomie cholesterolu. Należy regularnie wykonywać badania i kontrolować stan zdrowia.

Używki

Trujące używki są zawsze wrogiem naszego zdrowia i życia. Bardzo dużym zagrożeniem dla poziomu cholesterolu jest palenie papierosów. Nałóg ten może prowadzić do powstawania zakrzepów krwi, spowodowanych przez uszkodzenie naczyń krwionośnych. Jednoznacznie udowodniono, że nikotyna zwiększa poziom cholesterolu LDL i przyczynia się do powstania chorób naczyniowych i sercowych.

Sprawdź również

1 komentarz

Franciszek 21 stycznia 2022 - 07:06

artykuł pełen przydatnego info, świetnie napisany

odpowiedz

Zostaw komentarz