Strona główna » Najlepsze ćwiczenia na skoczność. Jak poprawić swój wyskok?

Najlepsze ćwiczenia na skoczność. Jak poprawić swój wyskok?

przez dev5e2

Ćwiczenia na poprawnie wyskoku wykonuje się po to, aby móc skakać na coraz większą wysokość. W poniższym artykule znajdziesz informacje o tym, jak poprawić skoczność oraz jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia. Jeśli chcesz poprawić swój wyskok zapoznaj się treścią poniżej.

Jak wykonać skuteczny trening?

Aby poprawić swoją skoczność należy skupić się na kilku elementach. Duże znaczenie dla wykonania wysokiego skoku ma Twoja mobilność, czyli ruchomość stawów oraz zakres ruchu bioder i barków. Swoją mobilność zwiększysz poprzez rozciąganie mięśni i stawów. Kolejnym elementem skoczności jest stabilność, którą można uzyskać ćwicząc mięśnie brzucha, grzbietu, klatki piersiowej oraz obręczy barkowej. Jeśli chcesz skakać bardzo wysoko, musisz zadbać również o siłę odbicia z podłoża. W tym celu powinieneś trenować mięśnie pośladków oraz nóg, a szczególnie ich tylne części. Wymaga to sporej ilości czasu, wysiłku oraz systematyczności, aby osiągnąć zadowalający efekt. Jeżeli będziesz wykonywać regularnie opisane poniżej ćwiczenia wyskokowe, siatkówka i koszykówka staną się Twoimi ulubionymi sportami.

Jak poprawić wyskok? Najlepsze ćwiczenia!

Pamiętaj o tym, żeby odpowiednio rozciągnąć swoje ciało przed przystąpieniem do wykonywania właściwych ćwiczeń. Rozgrzewka powinna potrwać około 5 minut. Następnie powinieneś wykonać rozciąganie w celu zapobiegnięcia naciągnięciom czy skurczom. Możesz do tego wykorzystać rolkę. Ważne jest to, aby rozciągnąć nie tylko łydki i uda, ale także pośladki, mięśnie lędźwiowe oraz kolana. Po wykonaniu tych dwóch czynności możesz rozpocząć trening.

Ćwierćskok

To jedno z najlepszych oraz najpopularniejszych ćwiczeń na skoczność. Pomaga ono nie tylko zwiększyć wyskok, ale także poprawić wytrzymałość. Polega na zejściu do pozycji, w której robi się przysiad, aby następnie wyskoczyć w górę. Spadając należy zwrócić uwagę na powrót do pozycji wyjściowej, z takim samym rozstawem stóp. Co więcej, istotne jest lądowanie na palcach oraz wykorzystywanie bardziej mięśni ud, niż łydek.

Występowanie

Występowanie pomaga wzmocnić wytrzymałość ud oraz siłę skoku jednej nogi. Aby wykonać to ćwiczenie, musisz przygotować stabilne krzesło lub stolik. Najpierw ustaw jedną nogę na podwyższeniu tak, aby Twoje udo było położone równolegle do podłogi. Potem na nodze opartej o krzesło wyskocz do góry tak, aby lądując zamienić położenie nóg. Pamiętaj o zaczynaniu wyskoku od nogi znajdującej się wyżej.

Podskoki oraz skoki na łydkach

Dzięki tym ćwiczeniom wzmocnisz łydki i kostki. Polega na skakaniu w górę, a po wylądowaniu na ponownym wzbiciu się. Podczas skoków staraj się wykorzystywać siłę mięśni łydek. Podobnie wykonuje się podskoki, jednak w tym wypadku nie uginaj kolan oraz skacz tylko na około 2 cm. Ta wersja jest dużo bardziej wymagająca.

Skoki dosiężne oraz przez przeszkodę

Ten rodzaj ćwiczenia na skoczność nauczy Cię prawidłowej techniki skoku. Najpierw stań w miejscu oraz rozstaw stopy na szerokość barków. Następnie ugnij nogi w kolanach, zrób szeroki zamach rękami oraz wybij się jak najwyżej. Nie rozluźniaj ciała – musi być ono stale spięte. Stosując się do tych prostych reguł, możesz wskoczyć również na skrzynię czy stołek lub skakać przez przeszkodę. W tym wypadku obowiązuje jednak zasada zwiększania wysokości podwyższenia lub przeszkody. Ma to na celu zmusić Twoje ciało do pokonania ograniczenia, a zarazem wykonania wyższego skoku. Pamiętaj o lądowaniu na ugiętych nogach

Wyskok z hantlami

Wykonując to ćwiczenie zwiększysz siłę swoich nóg. Rozpocznij od zrobienia przysiadu oraz trzymania hantli w dłoniach przy wyprostowanych ramionach. Następnie wyskocz w górę, bez zmiany położenia ramion. Lądując, wróć do pozycji początkowej. Zamiast ciężarków możesz użyć butelek z wodą. Podobnym ćwiczeniem na nogi jest także przysiad ze sztangą. Polega na położeniu sztangi na barkach oraz trzymaniu wysoko łokci. Kolejnym krokiem jest zrobienie przysiadu oraz dynamiczne wyprostowanie się. Po kilku seriach warto zwiększyć ciężar oraz zmniejszyć ilość powtórzeń.

Sprawdź również

1 komentarz

Wiktoria 3 października 2021 - 12:51

profesjonalna treść, nic dodać, nic ująć

odpowiedz

Zostaw komentarz