Strona główna » Jakie ćwiczenia na bolący kręgosłup?

Jakie ćwiczenia na bolący kręgosłup?

przez dev5e2

Siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna lub przeciążenia – to najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa. Niestety, brak regularnych ćwiczeń i profilaktyki powoduje, że pomoc dla kręgosłupa przychodzi zbyt późno. W skrajnych sytuacjach mamy do czynienia z nagłym, ostrym atakiem bólu. Aby zniwelować te dolegliwości, a także pomóc sobie na przyszłość warto dbać o swój kręgosłup i wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Dowiedz się co wówczas robić, a także jak zapobiegać bólowi kręgosłupa na przyszłość.

Po pierwsze – zmiana stylu życia

Ćwiczenia na kręgosłup i aktywność fizyczna powinny stać się dla nas regularnością. Niestety, wiele osób traktuje je jako pomoc ostateczną, w sytuacji, gdy nasilają się dolegliwości, lub co gorsza ma do czynienia już z atakiem bólu. Tymczasem zwyrodnienia czy nadwyrężenia kręgosłupa nie biorą się znikąd. Na stan swojego zdrowia pracujemy całe życie. Mała aktywność fizyczna, brak ruchu, a także niewłaściwa postawa ciała – to wszystko skutkuje bólem kręgosłupa. Jeśli zastanawiasz się jakie ćwiczenia na bolący kręgosłup należy wykonywać, jest dobra wiadomość – większość z nich nie zajmuje więcej niż kilka minut, a do ich wykonywania nie są potrzebne specjalistyczne przyrządy. Należy jednak rozróżnić ćwiczenia pod względem źródła bólu. Oprócz ćwiczenia na bolący kręgosłup lędźwiowy powinniśmy natomiast zmienić część nawyków życiowych. Pamiętajmy o prawidłowej postawie podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ciężar podnosimy z wyprostowanymi plecami, ale na ugiętych kolanach. Zadbajmy o odpowiedni materac w sypialni – zbyt miękki, może powodować ból kręgosłupa.

Codziennie kilka minut na dla zdrowego kręgosłupa

Jeśli nie chcesz dopuścić do ataku bólu staraj się poświęcać codziennie chociaż po kilkanaście minut na lekki trening i ćwiczenia. Pamiętaj o tym, aby zadbać o rozgrzewkę i rozciąganie. Jakie ćwiczenia na kręgosłup wykonywać w domu? Rozpocznij od klęku podpartego – z tej pozycji wykonujemy tzw. „koci grzbiet”. Przyjemnym ćwiczeniem jest rozciąganie pozycji siedząc podpartym na piętach. W tej pozycji wyciągamy na podłożu ręce jak najdalej przed siebie. To szczególnie polecane ćwiczenia na bolący kręgosłup lędźwiowy. W klęku podpartym możemy także wyciągać prawą rękę i lewą nogę i w takiej pozycji pozostać kilka minut. Ćwiczenia na bolący kręgosłup lędźwiowy możemy wykonywać również w pozycji na plecach. Przyciągamy kolana do brzucha, rozszerzamy kolana złączając jednocześnie stopy, lub zginamy nogę w kolanie. Większość ćwiczeń polega na delikatnym rozciąganiu, bez nadmiernego forsowania.

Ćwiczenia w domu a diagnoza u specjalisty

Zanim sprawdzisz jakie ćwiczenia na bolący kręgosłup warto wykonywać, należy udać się z wizytą do specjalisty. Szczególnie w przypadku silnego bólu powstrzymaj się od ćwiczeń i zacznij od fachowej opinii. Lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta to pierwsze osoby, z którymi należy zdiagnozować problem bólu. Ćwiczenia na bolący odcinek lędźwiowy należy zacząć po ustaniu silnego bólu. Jeżeli nie jesteś pewien jakie ćwiczenia na kręgosłup wykonywać, pierwszą sesję można wykonać pod okiem fachowca. Kolejne zestawy ćwiczeń możesz już spokojnie praktykować w domu.

Sprawdź również

1 komentarz

Kinga 22 stycznia 2022 - 03:05

Autor zna się na rzeczy – świetnie napisana treść

odpowiedz

Zostaw komentarz