Strona główna » Jak zwiększyć wydolność płuc?

Jak zwiększyć wydolność płuc?

przez dev5e2

Płuca stanowią jeden z najważniejszych narządów ludzkiego organizmu. To właśnie w tym miejscu zachodzi tzw. wymiana tlenowa, a więc oddania dwutlenku węgla, który wydychamy, oraz wysycenie krwi tlenem, który wdychamy wraz z powietrzem. Bez prawidłowo funkcjonujących płuc, nie jest możliwa właściwa praca pozostałych narządów w naszym ciele i właśnie dlatego należy o nie dbać.

Wydolność płuc jest to mierzalny parametr, pozwalający określić, w jakim stanie się one obecnie znajdują – a zatem czy nie ma z nimi żadnych problemów, nie rozwija się żadna infekcja lub choroba. Badanie, które umożliwia ocenę parametrów objętościowych i pojemnościowych płuc, wraz z szybkością przepływu powietrza, a więc właśnie sprawdzenie ich wydolności, nazywamy spirometrią. Każda osoba, a w szczególności palacze oraz pracownicy, który w miejscu pracy przebywają w ciężkich warunkach (górnicy, pracownicy fabryk i przemysłu ciężkiego), powinna regularnie poddawać się takim badaniom, gdyż mogą one pomóc wykryć bardzo poważne schorzenia we wczesnym stadium. Jak więc zwiększyć wydolność płuc, aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji?

Dlaczego wydolność płuc jest tak istotna?

Jak już zostało wspomniane, od pracy płuc zależy prawidłowe funkcjonowanie całej reszty organizmu. Niewydolne płuca nie będą dostarczały odpowiedniej ilości tlenu do mózgu i innych narządów, co może spowodować ich nieprawidłowe działanie. Szczególnie niedotlenienie mózgu jest bardzo niebezpieczne, który może doprowadzić do zaawansowanej niepełnosprawności, a w skrajnych przypadkach do śmierci.

Wydolność płuc jest też istotna dla wszystkich sportowców, którym zależy na osiąganiu dobrych rezultatów. W czasie intensywnej aktywności fizycznej płuca są zazwyczaj obciążone, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na tlen, a serce pracuje szybciej pompując krew do mięśni, które w danym momencie jej potrzebują. Im bardziej pojemne i wydajne płuca, tym cały organizm lepiej funkcjonuje podczas wysiłku.

Jak sprawdzić wydolność płuc w domu?

Sprawdzenie wydolności płuc w domu nie jest obecnie możliwe, chyba że ktoś posiada odpowiednie narzędzie umożliwiające przeprowadzenie takiego badania, czyli spirometr. To jedyny przyrząd, który wskazuje stan faktyczny pojemności i ogólnej wydolności płuc. Aby więc dowiedzieć się, w jakim stanie są nasze płuca i jakie są ich obecne możliwości, musimy udać się na wizytę do specjalisty, który wykona na nas badanie spirometryczne.

Ćwiczenia na wydolność płuc

Wiele osób zadaje sobie pytanie “jak poprawić wydolność płuc?”. Odpowiedź na nie jest dosyć łatwa, wykonując odpowiednie ćwiczenia oddechowe. Tego typu aktywności bardzo pozytywnie wpływają na pracę całego układu oddechowego i polepszają jego możliwości. Kluczem jest przyzwyczajenie się do oddechu prawidłowego, zwanego również przeponowym. Za pomocą tej techniki oddychania można pobrać nawet dziesięć razy więcej tlenu, co stanowi przecież ogromną różnicę.

Sprawdź również

1 komentarz

Wiktor 22 października 2021 - 14:56

Takich autorów to ze świecą dziś szukać

odpowiedz

Zostaw komentarz