Jak zrzucić brzuch po ciąży? Nad tym zastanawia się prawie każda świeżo upieczona mama, która chce wrócić do formy. Sposobów jest kilka, ale przede wszystkim trzeba pamiętać, by dać sobie czas. Regeneracja to podstawa, podobnie jak świadomość tego, że połóg rządzi się swoimi prawami.
Jak zgubić brzuch po ciąży? Postaw na… spokój
Pogoń za wymarzoną sylwetką może być zgubna dla kobiety, która dopiero co urodziła. Jej oczekiwania to jedno, a realia – drugie. Rozdźwięk między nimi wywołuje irytację, czasem nawet frustrację. Dlatego tak ważne jest uświadamianie, że odzyskiwanie figury sprzed ciąży to proces, który wymaga czasu. Nie ułatwia tego wszechobecny przekaz kładący nacisk na szybki powrót do formy, wręcz niemożliwy. Na szczęście coraz częściej mówi się o tym, że jest to zakłamywanie rzeczywistości. Otoczenie świeżo upieczonej mamy powinno jej o tym często przypominać, bo ona sama w czasie połogu może nie radzić sobie z emocjami. Im mniej stresu, tym lepiej, ponieważ wysoki poziom hormonu stresu skutecznie blokuje redukcję masy ciała.
Jak zrzucić brzuch po ciąży – ćwiczenia, które mogą pomóc
To kiedy można rozpocząć ćwiczenia po porodzie, jest kwestią indywidualną. Niektóre nadają się już kilka dni po urodzeniu dziecka, jednak nie należy się zbytnio forsować. Najlepiej zacząć od kilkuminutowych spacerów i z czasem je wydłużać. Potem stopniowo mogą one przechodzić w regularne aktywności na świeżym powietrzu. Ruch oraz kontakt z przyrodą sprawiają, że w kobiecie budzą się siły witalne niezbędne do walki o wymarzoną figurę. Wykonywać ćwiczenia można również w czasie opieki nad maluszkiem.
Brzuch po ciąży – jak zrzucić zbędne kilogramy bez wyrzeczeń?
Przede wszystkim kobieta powinna najpierw udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni, czy nie nastąpiło rozejście mięśni prostych brzucha. To częsta przypadłość u mam rodzących duże dzieci. Powoduje ono nieestetyczny wygląd. Narząd ten jest widocznie wystający i nie zmniejsza się z upływem czasu, co powinno zasygnalizować problem. Badanie można wykonać samodzielnie w domu lub w gabinecie fizjoterapeuty. Ocenia się wtedy rozejście mięśni fizykalnie oraz przy użyciu aparatu USG.
W przypadku potwierdzonego rozejścia mięśni prostych brzucha należy wybrać odpowiednie ćwiczenia. Niektóre są zakazane, np. klasyczne brzuszki, ponieważ mogą zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej. To z kolei sprawia, że narząd ten staje się coraz większy i bardziej wystający. W niwelowaniu nieprawidłowości istotne jest wzmacnianie mięśni głębokich oraz przyjmowanie właściwej postawy ciała. Kobieta, która cierpi z powodu tej przypadłości, może ćwiczyć, jednak powinna wybierać dedykowane programy rehabilitacyjne.
Pozbycie się brzucha po ciąży wymaga czasu i świadomości własnego ciała. W odzyskaniu wyglądu sprzed porodu mogą pomóc nawet najprostsze nawyki prawidłowej postawy ciała oraz odkładania czy podnoszenia dziecka z łóżeczka. Bardziej intensywne aktywności są zalecane wtedy, gdy lekarz da na to przyzwolenie. Najlepiej znaleźć dobrego trenera czy fizjoterapeutę i pod jego okiem wykonywać ćwiczenia. Dzięki temu kobieta ma pewność, że robi wszystko tak, jak trzeba. Jednak najważniejsze jest to, by zdać sobie sprawę, że nie istnieje jeden schemat działania. Każda mama ma odmienny styl życia, uprawia inne aktywności oraz jest narażona na odmienne czynniki genetyczne.