Strona główna » Ile kalorii ma kawałek pizzy? Pizza a dieta

Ile kalorii ma kawałek pizzy? Pizza a dieta

przez dev5e2

Pizza najczęściej kojarzona jest z bardzo tuczącym daniem, którego każda osoba pozostająca na diecie powinna się surowo wystrzegać. Jednak jak go uniknąć, gdy podczas imprez czy zwyczajnych spotkań ze znajomymi to ona jest najczęściej wybieranym posiłkiem? A może wcale nie powinniśmy go tak unikać? Ile kalorii ma jeden kawałek pizzy? Ile waży? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Ile kalorii ma kawałek pizzy?

To ile kalorii spożyjemy wraz z jednym kawałkiem pizzy, w dużej mierze zależy od tego, z jakich składników została ona wykonana oraz jak jest duża. Różne rodzaje pizzy będą miały, więc różną kaloryczność w zależności od tych czynników.

Do najbardziej kalorycznych możemy zaliczyć te pizze, na których znajdują się:

  • kiełbasa,
  • boczek,
  • salami,
  • ogromne ilości sera.

Jeden kawałek pizzy może mieć od 300 do nawet 600 kcal, w zależności od użytych w niej składników. Te z najwyższą kalorycznością to między innymi pizza cztery sery, czy pepperoni. Najmniej kalorii znajdziesz w pizzach wegetariańskich (180-200 kcal). Gdy wiesz już, ile kalorii ma kawałek pizzy, przejdziemy do tego, ile on waży. Od tego również będzie zależała jego kaloryczność.

Ile waży kawałek pizzy?

To ile waży kawałek pizzy, jest niezwykle ważne, jeśli chcesz dokładnie wyliczyć jego kaloryczność. Jeden kawałek pizzy to najczęściej 150 gram. W takim kawałku znajduje się od 340 do 390 kcal. Kaloryczność pożywienia jednak przeliczamy najczęściej na 100 gram.

Średnia pizza około 40 cm średnicy to przeciętnie od 800 do 1200 gram. Jeśli podzielimy go na 8 części, to jeden kawałek będzie ważył od 100 do 150 g. Dzięki temu łatwo też możesz obliczyć odpowiednią kaloryczność dla siebie. Jeden lub dwa kawałki pizzy będą odpowiednim posiłkiem dla jednej dorosłej osoby. Pamiętaj, że wszystko jest zdrowe w odpowiednich ilościach. Tylko nadmiar Ci nie służy.

Jak zmniejszyć kaloryczność pizzy?

Możesz zdecydowanie zmniejszyć kaloryczność, którą zawiera Twój kawałek pizzy. Kcal będzie dużo mniej, jeśli zamienisz choćby składniki na ciasto albo zastąpisz dodatki innymi, o mniejszej kaloryczności.

Najczęściej mówi się o tym, że pizza jest bardzo niezdrowym daniem i powinno się go unikać. Jednak to nieprawda. Najważniejszy, jak we wszystkim, jest umiar. A same zastosowane w pizzy produkty są niezwykle bogate w dobroczynne dla organizmu składniki odżywcze, dodatkowo jest to danie sycące i na długo zaspokajające głód. Choćby zastosowany w pizzy ser jest bogaty w witaminy z grupy B oraz wapń, tak potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, warzywa i pomidory dostarczą Ci cennych minerałów, a mięso to przede wszystkim białko.

Dobrym wyborem w przypadku chęci zmniejszenia kaloryczności pizzy jest po prostu pizza na cienkim cieście. Kcal zawartych w jednym kawałku takiej pizzy będzie zdecydowanie mniej, bo dzięki temu ograniczymy ilość spożywanego ciasta drożdżowego, które, choć tak smaczne – jest bardzo kaloryczne.

Czy pizza może być zdrowym fit daniem?

Chciałbyś, żeby Twoja pizza nie tylko dobrze smakowała, ale również była fit daniem? Oczywiście, że jest to możliwe. Już samo zmniejszenie kaloryczności przez dobór odpowiednich składników będzie sprawiało, że to danie dostarczy Ci wszystkich potrzebnych mikroelementów w jednym posiłku. Pamiętaj jednak zawsze, że kluczem do bycia fit jest przede wszystkim jedzenie w odpowiednich ilościach, a nie unikanie poszczególnych produktów.

Jeśli jednak bardzo zależy Ci na zmniejszeniu ilości kalorii, a to, co udałoby Ci się uzyskać poprzez wybranie innych, mniej kalorycznych składników, jest dla Ciebie niewystarczające, zawsze możesz zrobić sobie fit pizzę na cieście z kalafiora, mące gryczanej, ryżowej lub pełnoziarnistej.

Pamiętaj też, że najlepsza i najzdrowsza pizza to ta wykonana samodzielnie w domu, gdy masz pewność co do składników, które wybrałeś. Wtedy najlepiej wiesz, co włożyłeś do pizzy. W pizzerii czy w przypadku pizzy mrożonej nigdy nie wiesz, co tak naprawdę jest w składzie. A dodatkowo pizza mrożona może stracić swoje właściwości odżywcze. Najlepiej przygotować swój pełnowartościowy posiłek w warunkach domowych, choćby nawet nie wyglądał tak pięknie, jak ten proponowany przez najlepszego szefa kuchni.

Sprawdź również

1 komentarz

Pola 29 września 2021 - 22:49

Taki ogrom informacji w jednym miejscu – dzięki autorze!

odpowiedz

Zostaw komentarz