Strona główna » Ergometr wioślarski – efekty i opinie po ćwiczeniach

Ergometr wioślarski – efekty i opinie po ćwiczeniach

przez dev5e2

Istnieją różne akcesoria do treningu, które mogą wspomóc ogólną kondycję fizyczną, są także często obecne na siłowniach czy w kącie sportowym we własnym domu. Niewątpliwie jednym z chętniej wykorzystywanych sprzętów jest ergometr wioślarski. Jak ćwiczyć, jakie daje efekty oraz jakie są opinie użytkowników? Zapraszamy do lektury.

Ergometr wioślarski – co to jest?

Ergometr wioślarski, określany także potocznie wioślarzem, jest stosunkowo prostym w swojej istocie urządzeniem, które można spotkać praktycznie w każdej siłowni. Składa się z kilku elementów. Ma formę ławeczki z przymocowanym, ruchomym siedziskiem. Ponadto urządzenie jest wyposażone w uchwyt na lince, możliwe także do ustawienia obciążenie. Istotnym elementem jest także miejsce na ułożenie stóp, zwykle pod kątem ok. 45 stopni.

Nazwa “ergometr wioślarski” nawiązuje do faktycznego wioślarstwa, ponieważ użytkownik podczas ćwiczeń wykonuje ruch przypominający prawdziwe wiosłowanie. Z tego powodu niektóre modele wyposażono w uchwyty, których ruch doskonale imituje tę czynność, jednak nie jest to powszechna reguła.

Ergometr wioślarski – efekty

Czy warto stosować ergometr wioślarski? Opinie specjalistów oraz użytkowników jednogłośnie zachęcają do korzystania z tego urządzenia, ponieważ ćwiczenia świetnie wpływają na różne partie ciała.

Na co szczególnie działa ergometr? Efekty treningu są zapewnione przez fakt, że sprzęt wpływa zarówno na mięśnie nóg, ale też partie na plecach, ramionach, barkach czy na brzuchu. Z tego powodu jest znacznie lepszym rozwiązaniem od popularnych rowerków i bieżni, ponieważ te głównie rozwijają mięśnie nóg.

Głównym celem używania ergometru jest ogólne wzmocnienie mięśni, ale też uelastycznienie ciała, poprawa kondycji, rozbudowa masy mięśniowej, poprawa eksplozywności mięśni, wzmocnienie serca i układu krwionośnego, ćwiczenie bez nadmiernego obciążenia stawów czy spalenie tkanki tłuszczowej. Ponadto ergometr jest używany w rehabilitacji.

Wiosłowanie dotlenia ciało oraz pozytywnie wpływa na przemianę materii. Trening dobrze wpływa także na samopoczucie, a na organizm wpływa ogólnorozwojowo.

Ergometr – jak ćwiczyć?

Po pierwsze ergometr wioślarski wymaga przybrania odpowiedniej pozycji. Należy usiąść na siodełku z ugiętymi nogami, możliwie jak najbliżej przedniej strony urządzenia, żeby piszczele wraz z podłożem tworzyły kąt prosty. Ramiona powinny być wyprostowane, a tułów lekko pochylony do przodu. Po przybraniu odpowiedniej formy można zacząć się odpychać nogami, powoli odjeżdżając w tył. Nogi trzeba wyprostować a ręce zostają włączone do ćwiczeń dopiero w momencie, kiedy uchwyt będzie znajdować się nad kolanami. Uchwyt przyciągnij do brzucha i delikatnie odchyl się do tyłu. Przedramiona powinny być w pozycji równoległej do podłoża. Ostatnim krokiem jest odwrócenie wszystkich czynności i powrót do formy wyjściowej. Całość powinna przebiegać płynnie, bez zatrzymywania się, tak jak podczas pływania kajakiem.

Sprawdź również

1 komentarz

Amelia 23 października 2021 - 04:41

Pierwsza klasa artykuł!

odpowiedz

Zostaw komentarz