Strona główna » Czy kawa jest zdrowa dla organizmu?

Czy kawa jest zdrowa dla organizmu?

przez dev5e2

Kawa jest z pewnością dla wielu osób stałym elementem poranka, przyjacielskich spotkań, a także posiłków ze słodkościami. Występuje pod wieloma postaciami i na stałe zagościła w naszym codziennym życiu. Trudno wyobrazić sobie poranek bez filiżanki tego rozgrzewającego naparu. Wraz z nieustającą popularnością kawy, nie słabną także odwieczne dyskusje na temat jej właściwości i wpływu na organizm człowieka. Czy na pewno kawa jest zdrowa?

Skład kawy, czyli czy czarna kawa jest zdrowa

Kawa występuje w różnych wariantach już po obróbce – z jej ziaren przygotowuje się wiele napojów kawowych, które znacząco się od siebie różnią. Fani mocnego smaku pozostają wierni klasycznemu espresso, swoją mocą będącego w stanie szybko postawić na nogi. Miłośnicy delikatniejszych smaków chętniej skłaniają się ku delikatnym latte, z domieszką mleka, a czasem nawet słodkich smakowych syropów. Jednak niezależnie od wybranego rodzaju końcowego napoju, bazą każdego z nich powinny być ziarna kawy dobrej jakości. Zastanawiasz się, czy czarna kawa jest zdrowa? Punktem wyjścia do odpowiedzi na to pytanie powinno być przeanalizowanie składu kawy.

Skład chemiczny kawy:

  • Kofeina – to z pewnością składnik znany każdemu miłośnikowi kawy. To właśnie kofeina odpowiada za jej właściwości pobudzające, tak szeroko doceniane. Zawartość samej kofeiny uzależniona jest od konkretnego rodzaju kawy – im większa, tym charakterystyczna goryczka będzie bardziej wyczuwalna.
  • Woda – budowa ziaren kawy może nie sugerować zawartości wody, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W małych ziarenkach jest ona również zamknięta, a jej zawartość zależy od tego, czy kawa została poddana obróbce termicznej, czyli procesowi palenia. Kawa niepalona dobrej jakości może zawierać maksymalnie 13% wody. Po przeprowadzeniu wypalania ta wartość spada do ok. 1% wody.
  • Kwasy organiczne – odpowiadają one za kolejną składową smaku kawy palonej, czyli charakterystyczną kwaśną nutę. Do kwasów organicznych zaliczają się: kwas mrówkowy, kwas mlekowy, kwas octowy i kwas glikolowy.
  • Kwasy fenolowe – te związki prezentują silne działanie przeciwutleniające, co sprzyja zwalczaniu wolnych rodników w organizmie człowieka. Zawartość kwasów fenolowych zależy od rodzaju kawy.
  • Witaminy – ich zawartość największa jest w ziarnach jeszcze zielonych, choć część z nich utrzymuje się nawet po wypaleniu. W kawie znaleźć można witaminy z grupy B (B2, B3, B5, B6), a także witaminę E oraz kwas foliowy.
  • Związki mineralne – stanowią ok. 4% składu ziaren kawy. Są to: magnez, fosfor, wapń i potas. W kawie występują również inne związki mineralne, takie jak żelazo, jednak w dużo mniejszych ilościach
  • Węglowodany i białka – kawa przed paleniem zawiera ok. 13% węglowodanów oraz 40% cukrów, jednak obie te wartości znacznie spadają podczas przeprowadzania procesu wypalania ziaren.

Czy kawa jest zdrowa dla organizmu?

Odpowiedź na to pytanie może być uzależniona przede wszystkim od wyboru danej kawy, jaka jest spożywana każdego dnia. Decydując się na picie kawy z dobrej jakości ziaren, można być spokojnym o jej wpływ na organizm. Kawa pozytywnie wpływa na działanie całego układu nerwowego – poprawia pamięć oraz koncentrację. Właściwości kawy mogą także zapobiegać występowaniu zawałów serca i udarów mózgu. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki, czyli 300 mg kofeiny.

Sprawdź również

1 komentarz

Anastazja 21 października 2021 - 09:25

Autor tej treści poświęcił wiele czasu na research i to widać gołym okiem!

odpowiedz

Zostaw komentarz