Strona główna » Ciekawostki o Himalajach – co to Zielone Buty?

Ciekawostki o Himalajach – co to Zielone Buty?

przez dev5e2

Góry od wieków fascynowały ludzkość. Niesamowite procesy, prowadzące do ich powstania dla wielu z nas są wręcz niewyobrażalne. Na świecie istnieje wiele pasm górskich, które stanowią dowody tego, w jaki sposób rozwijała się nasza planeta przez setki tysięcy lat. Jedne z nich cieszą się większą popularnością, inne zaś mniejszą, jednak nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Himalajach i znajdującym się w nich najwyższym szczycie świata – Mount Everest.

Mimo tego, że są to najtrudniejsze do zdobycia góry na Ziemi, to cieszą się one wyjątkową wręcz popularnością wśród wspinaczy i fanów sportów ekstremalnych. Właśnie od nazwy tych gór nazwano grupę osób, która wspięła się lub wciąż wspina się na te szczyty – są to himalaiści.

Himalaje – wiedza podstawowa

Himalaje, jak już zostało wspomniane, są najwyższym łańcuchem górskim na Ziemi. Mają długość 2500 kilometrów i leżą w południowej Azji. W miejscu położenia tych gór spotykają się granice sześciu państw – Pakistanu, Indii, Chin, Bhutanu, Nepalu i Mjanmy. Wśród szczytów, znajdujących się w Himalajach, szczególnie wyróżniają się ośmiotysięczniki, których jest tu aż 10 spośród 14 na świecie. To właśnie dlatego te wyjątkowe góry tak bardzo przyciągają śmiałków, którzy pragną zdobyć te wyjątkowe szczyty.

Proces wypiętrzania himalajów rozpoczął się około 50 milionów lat temu. W tym czasie płyty: Indyjska i eurazjatycka napierały na siebie, co spowodowało wypiętrzanie mas skalnych.

Najwyższym szczytem Himalajów i jednocześnie najwyższą góra świata jest słynne Mount Everest, które ma wysokość 8848 metrów nad poziomem morza.

Himalaje – ciekawostki

Ciekawostek o Himalajach jest naprawdę mnóstwo. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące, inne zaś kryją prawdziwe ludzkie dramaty i tragedie.

Mało kto wie, co tak naprawdę oznacza nazwa tego wyjątkowego łańcucha górskiego. Otóż nazwa Himalaje pochodzi z sanskrytu, czyli języka używanego przez pierwszych mieszkańców dzisiejszych Indii w starożytności i średniowieczu i oznacza “siedzibę śniegów”. Nazwa ta ma wbrew pozorom sporo sensu, ponieważ najwięcej osób kojarzy widoki z himalajów właśnie z ośnieżonymi górami, a ponadto te góry stanowią trzecie największe na świecie skupisko lodu i śniegu.

Mimo że Mount Everest jest najwyższą górą na naszej planecie i należy czuć przed nią respekt, to wbrew pozorom nie jest najtrudniejszym do zdobycia szczytem Himalajów. Co więcej, jest drugi na liście najłatwiejszych do pokonania szczytów tego łańcucha górskiego, ustępując tylko innej górze o nazwie Cho Oyu.

Ze względu na specyficzny klimat, panujący w tych górach i na ich szczytach, dochodzi do pewnych zjawisk, które ciężko byłoby wytłumaczyć, gdyby nie pomoc nauki. Jednym z takich przypadków jest to, że na szczycie Mount Everest woda wrze już w temperaturze 68 stopni Celsjusza.

Zielone Buty w Himalajach

Tak jak wspomnieliśmy, Himalaje mają też swoja mroczniejszą stronę. Na samym Mount Everest do dziś zginęło ponad 250 osób, z czego większość ciał zmarłych na zawsze pozostała w górach. Słynne Zielone buty w Himalajach to tak naprawdę zamarznięte ciało anonimowego wspinacza, który zmarł podczas wyprawy. Na jego nogach znajdują się charakterystyczne plastikowe buty w zielonym kolorze, skąd też pochodzi nazwa tego miejsca, ponieważ stanowi ono punkt orientacyjny dla innych wspinaczy.

Sprawdź również

1 komentarz

Alicja 24 października 2021 - 06:17

profesjonalna treść, nic dodać, nic ująć

odpowiedz

Zostaw komentarz